Connect with us

Bota

Vuçiq tërheq vërejtjen serbëve në tri probleme madhore: Ata që shkatërruan Jugosllavinë, sot flasin për parim të mos ndryshimit të kufijve

Published

on

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu ka tërhequr vërejtjen serbëve në tri probleme madhore, një se duhet të jenë pjesë e Evropës, se nuk ka rregullim të rendit botëror dhe tre mungesa e moralit politik në skenën botërore.

Këtë deklaratë ai e bëri gjatë vizitës në tri komuna në Srpska, ku merrnin pjesë edhe kreu u kryesisë së BeH Dodik, presidentja e Srpska Zheljka Cvijanociç, kreu i qeverisë së Srpska radovan Vishkoviç dhe i Kuvendit Nedeljko Çubriloviç.

Qëllimi ynë nuk është pjesëmarrja simbolike, por ndihma për Srpska. U pajtuam që krerët e komunave të vijnë në Beograd dhe ndihma do jetë e madhe rreth 10 milionë euro, një pjesë para të gatshme tjerat ne projekte”, tha Vuçiq duke shtuar se qëllimi është që banorët e këtyre komunave të mbeten në pronat e veta.

Tri problemet me të cilat përballemi sipas tij janë, një se duhet të jenë pjesë e Evropës, se nuk ka rregullim të rendit botëror dhe tre mungesa e moralit politik në skenën botërore.

I pari se ne duhet të jemi pjesë e Evropës, dy se nuk ka rregullim botëror dhe tre nuk ka parime moral në skenën politike. Iu vjen të qeshni kur dëgjoni ata që shkatërruan Jugosllavinë, sot flasin për parim të mos ndryshimit të kufijve, pastaj në 2008 kur njëjtë me Serbinë ishin me atë parim e sot vetëm e përsërisin këtë”, tha Vuçiq.

.

NA NDIQ NË FACEBOOK

Advertisement


Advertisement

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com