Connect with us

Shëndetësi

Dietologia zbulon pesë zakone të këqija që ju ndalojnë të humbni peshë

Published

on

Nutricionistja ruse Irina Bisareva zbuloi zakone të këqija që parandalojnë njerëzit e trashë të humbin peshë.

Sipas specialistes, para së gjithash, duhet të braktiset një mënyrë jetese që ngadalëson metabolizmin dhe kontribuon në akumulimin e yndyrnave.

Ajo vuri në dukje se zakon i keq është gjithashtu të hani fruta gjatë natës, pasi frutat duhet të hahen në gjysmën e parë të ditës, deri në 4 pasdite, megjithëse përmbajnë sheqerna natyrore të perimeve, por ato janë glukozë, fruktozë dhe saharozë nuk rekomandohet t’i hani ato në mbrëmje, pasi kjo kontribuon në shtimin e peshës.

Bisareva shtoi se ekziston një zakon tjetër që ndërhyn në humbjen e peshës, i cili është fjetja vonë dhe kjo për faktin se në këtë kohë trupi rikuperohet, forcon imunitetin dhe ekuilibron hormonet. Sipas saj, është e nevojshme që trupi të relaksohet.

Ndër zakonet e tjera të këqija, specialisti vuri në dukje ngrënien shumë shpejt dhe paralajmëroi se “ur hamë shumë shpejt, trupi nuk ka kohë për të tretur ushqimin që i erdhi dhe ngopja nuk ndodh. Dhe ekziston mundësia që ne hamë shumë më tepër nga sa kemi nevojë.

Bisareva shtoi se zakon i keq është edhe se disa njerëz nuk preferojnë të hanë në mëngjes, por është e nevojshme të përdorësh të paktën një vakt të lehtë, sepse mëngjesi fillon procesin e metabolizmit dhe jep energji, dhe abstenimi nga mëngjesi nuk kontribuon deri në humbje peshe.

The post Dietologia zbulon pesë zakone të këqija që ju ndalojnë të humbni peshë appeared first on Klan Kosova.

Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com