Connect with us

Tech & Auto

Pronari i Google pati fitime rekorde në pandemi

Published

on

Pronari i Google Alphabet gjeneroi të ardhur  në tremujorin e parë ndërsa njerëzit e bllokuar në shtëpi në pandemi përdorën më shumë shërbimet e saj.

Fitimi neto u ngrit me 162% në një rekord prej 17.9 miliardë dollarë në tre muaj deri në mars ndërsa të ardhurat nga reklamat u rritën me një të tretën.

Kjo vjen ndërsa gjigandi i teknologjisë përballet me një vëzhgim të shtuar mbi fuqinë e tij dhe pandemia ka bërë që njerëzit të kthehen në internet më shumë se kurrë, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Firma kreditoi “aktivitetin e ngritur të konsumatorit në internet” për rezultatet e saj.

“Gjatë vitit të kaluar, njerëzit janë drejtuar te Google Search dhe shumë shërbime në internet për të qenë të informuar, të lidhur dhe argëtuar,” thanë Alphabet dhe shefi ekzekutiv i Google Sundar Pichai.

Pasqyrimi i këtyre të ardhurave në biznesin e kërkimit të Google u rrit me 30% në 31.9 miliardë dollarë në tremujor, ndërsa shitjet në YouTube u rritën me 49% në 6 miliardë dollarë.

.

Advertisement


Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com