Connect with us

Shëndetësi

Në raste të rralla, vaksina ndaj COVID-19 shkakton reaksione tek ata që kanë fillera në fytyrë

Published

on

Para se të merrni vaksinën antiCOVID duhet të plotësoni një formular të historisë suaj mjekësore dhe nëse jeni alergjik ndaj ndonjë prej përbërësve të vaksinës.

Por mund të ketë edhe një pyetje tjetër. A keni pasur ndonjëherë ndonjë injektim me mbushje (filler)?

Kjo sepse – në raste të rralla – njerëzit që kanë bërë mbushje në fytyrë mund të kenë një ënjtje të butë, të përkohshme në vendin ku keni bërë injektim.

Megjithatë, nuk ka asnjë arsye për panik, thonë ekspertët, sepse një reagim i tillë nuk do të thotë që vaksinat nuk janë të sigurta.

Duke ndaluar çdo alergji ose arsye të tjera mjekësore për të shmangur vaksinimin, njerëzit me injektime në fytyrë duhet të vaksinohen, sipas Qendrave të ShBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

“Pra, kjo nuk do të thotë që të gjithë ata që bëjnë mbushje në fytyrë do të kenë këtë reagim. Është akoma shumë e pazakontë”, tha Freeman.

Nëse jeni një nga të paktët të cilët do të kenë ënjtje pasi të vaksinohen, Freeman tha se duhet të kontaktoni një dermatolog, i cili ndihmon në zgjidhjen e ënjtjes pak më shpejt, transmeton Klan Kosova.

 

The post Në raste të rralla, vaksina ndaj COVID-19 shkakton reaksione tek ata që kanë fillera në fytyrë appeared first on Klan Kosova.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com