Connect with us

Bota

Lukashenko: Kështu donin të më hiqnin qafe

Published

on

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) tha se kishte arrestuar dy persona që planifikuan të kryenin një grusht shteti ushtarak në Bjellorusi më 9 maj dhe të vrisnin presidentin bjellorus Alexander Lukashenko.

Alexander Feduta nga Bjellorusia dhe Yuri Zenkovich, i cili ka shtetësi të dyfishtë bjelloruse dhe amerikane, u arrestuan, raporton Independent.

Veprimi u krye në bashkëpunim me Komitetin Bjellorus për Sigurinë e Shtetit dhe siç u përcaktua më vonë, ata planifikuan të kryenin një grusht shteti ushtarak sipas skenarit standard të revolucioneve me ngjyra me mbështetjen e nacionalistëve lokalë.

Siç raportohet nga pala bjelloruse, ata ranë dakord për gjithçka përmes rrjeteve sociale dhe më pas vendosën të organizonin një takim në Moskë me gjeneralë të caktuar bjellorusë të cilët do të përfshiheshin në të gjithë procesin.

FSB gjithashtu deklaron se takimi u organizua në një nga restorantet e Moskës menjëherë pasi Zenkovic mbërriti në Moskë pas konsultimeve në Shtetet e Bashkuara dhe Poloni, dhe plani i tyre ishte të okuponin të gjitha qendrat e transmetimit të radios dhe televizionit gjatë grushtit të shtetit, për të bllokuar institucionet, si dhe për të mbyllur të gjithë sistemin energjetik të Bjellorusisë në mënyrë që të bëjë më të vështirë punën e policisë dhe ushtrisë.

Qëllimi i tyre, shton FSB, ishte të ndryshonin rendin kushtetues të vendit duke liruar presidencën në mënyrë që funksioni të mund të kryhej nga Komiteti Kombëtar i Pajtimit.

FSB shton se pas arrestimit, ata iu dorëzuan palës bjelloruse për përpunim.

Lukashenko tha se një grup që planifikonte ta vriste atë dhe atentatorët ishin arrestuar.

.

Advertisement


Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com