Connect with us

Shëndetësi

Gratë me erë të ‘peshkut të ngordhur’ mund të kenë infeksion të vaginës

Published

on

Ekspertët u kanë thënë grave se nuk duhet të ndihen të pasigurta nëse vagina e tyre nuk ka aromë ashtu siç duhet.

Sidoqoftë, ato janë paralajmëruar se aroma e “peshkut të ngordhur” mund të nënkuptojë se kanë një infeksion.

Çdo vaginë ka një erë, me këtë aromë që ndryshon për shkak të gjërave të tilla si ciklet menstruale ose aktiviteti seksual, megjithatë kjo është normale, thonë ekspertët.

Por nëse ndieni një erë “peshku”, duhet të vizitoni një gjinekolog.

Woman having painful stomach ache with hands pressing her crotch and lower abdomen

Dr.Lauren Streicher, gjinekologe dhe autore e librit “Slip Sliding Away: Turning Back the Clock on Your Vagina”, tha: “Shumë grave u thuhet në moshë të hershme se vagjina është e ndyrë dhe me erë të keqe”.

Sidoqoftë, Dr Streicher thotë kur sheh paciente që shqetësohen për erën e tyre, shumicën e kohës, asgjë nuk është në rregull, transmeton Klan Kosova.

Dr. Mary Minkin, një profesoreshë në klinikën e departamentit të obstetrikës, gjinekologjisë dhe shkencave riprodhuese në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Yale, gjithashtu foli për vaginën.

Ajo shtoi: “Nuk ka erë si parfum apo diçka të tillë, por nuk ka erë të keqe”.

Dr Minkin tha se kjo është për shkak se vagina është shtëpia e miliarda baktereve të shëndetshëm që e mbajnë atë “të shëndetshme dhe të lumtur”.

Kjo baktere e shëndetshme në vaginë krijon një mjedis acid, i cili largon bakteret e këqija atje poshtë.

 

 

The post Gratë me erë të ‘peshkut të ngordhur’ mund të kenë infeksion të vaginës appeared first on Klan Kosova.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com