Connect with us

Bota

Beteja më e rëndësishme politike e SHBA-së

Published

on

Beteja më e rëndësishme politike që zhvillohet sot në Shtetet e Bashkuara, ajo që potencialisht do të ketë ndikimin më të madh në demokracinë Amerikane, nuk është midis Demokratëve dhe Republikanëve, ose midis Presidentit dhe kritikëve në Senat, apo edhe midis liberalëve dhe konservatorëve. Beteja më e rëndësishme është ajo që nuk po merr vëmendjen e duhur: lufta për shpirtin e Partisë Republikane.

Kjo betejë është kaq e dukshme në përplasjet e mëdha dhe të vogla në të gjithë vendin. Në një moment kur republikanja Liz Cheney dhe nëntë kolegë të saj të GOP votuan për fajësimin e Donald Trump në janar, duke pranuar se ai kishte ndikuar në sulmin që ndodhi në Kapitol.

Ose kur republikanët në Georgia ishin të vendosur të binit pre e presionit të pamëshirshëm të Trump për të përmbysur zgjedhjet.

Republikanët janë në dilemë se çfarë partie kërkojnë të kenë: një që mbështet vlerat konservatore dhe kërkon të hartojë legjislacionin në mbështetje të atyre idealeve, ose një që do të vazhdojë të shkojë deri në ekstreme, duke i dhënë jetë gënjeshtrave ndërsa nënvlerëson besimin në demokracinë e vendit. Deri më tani, është shumë e qartë se cila palë po fiton dhe pasojat për vendin janë ogurzeza.

Dhe, gati gjysma e të gjithë republikanëve besojnë në pretendimin e Trump që në vend të dhunës vdekjeprurëse nga mbështetësit e tij më 6 janar, ditën që Kongresi po certifikonte fitoren e Biden, protestuesit ishin ” duke përqafuar dhe puthur “policët në atë që nuk ishte asgjë tjetër përveç një proteste paqësore.

Është e lehtë të mësohesh dhe të flasësh për këtë realitet të ri. Por ne duhet të ndalemi për një moment dhe të mendojmë se çfarë kjo do të thotë: Një nga dy partitë qeverisëse në Shtetet e Bashkuara kontrollohet nga njerëz që promovojnë delegjitimimin e presidentit të zgjedhur, njerëz që mbështesin ose refuzojnë të korrigjojnë gënjeshtrat e rrezikshme.

Megjithëse shumica e amerikanëve fajësojnë ish-presidentin për sulmin vdekjeprurës në Kapitol, sipas një sondazhi të ABC, shumica e republikanëve mendojnë se Trump nuk bëri asgjë të gabuar.

Demokratët dhe Republikanët, me filozofi të ndryshme, kanë debatuar shpesh për meritat e ideve të tyre, në kërkim të një kompromisi.

Por më pas, GOP filloi të devijojë në një drejtim tjetër. Në kohën kur Trump u bë president, krahu maksimalist, i drejtuar nga konspiracioni, prodhues skandalesh, urrejtje ishte tashmë në rritje, i nxitur nga Fox News dhe provokatorëve të tjerë të ekstremit të djathtë. Fitorja e Trump ishte një grusht shteti që rrëzoi GOP e vjetër dhe e shndërroi atë në makinerinë ekstremiste MAGA.

Shumë nga ish-kritikët e Trump, njerëz si senatorët Marco Rubio , Lindsey Graham dhe Ted Cruz , të cilët nuk e kishin përkrahur në të kaluarën, tani e lavdërojnë atë.

Në një artikull në Politico , Boehner tha se deri në vitin 2010, klasa e re e ligjvënësve republikanë nuk kishin shumë interes për të bërë kompromise. Ronald Reagan, ka thënë që nëse merrni deri në 80 ose 90% të asaj që dëshironi është një fitore.

Tani ata kërkonin 100% ose asgjë. Në fakt, sipas Boehner, deri në vitin 2013 “ata nuk dëshironin vërtet fitore legjislative. Ata kërkonin komplote”.

Por sigurisht, kjo ishte para se Trump të vinte në pushtet. Çdo ditë GOP duket më pak i përkushtuar ndaj demokracisë. Çdo ditë, udhëheqësit që dikur ishin pro demokracisë dhe të vërtetës themelore tani janë më pak të interesuar.

E megjithatë, lufta nuk ka mbaruar.Kjo nuk ka të bëjë me përcaktimin e republikanëve nëse ata janë konservatorë apo të moderuar, ka të bëjë me vendimin nëse partia do të respektojë të vërtetën, demokracinë.

Republikanët kanë treguar se janë të guximshëm si Liz Cheney dhe si senatori Mitt Romney dhe Adam Kinzinger dhe sekretari i Shtetit të Georgisë Brad Raffensperger. Betejat e tjera politike mund të duken më interesante, më urgjente, mbase edhe më argëtuese. Por kur bëhet fjalë për të ardhmen e Amerikës, kjo ka më shumë rëndësi.

Demokracia amerikane do të luftojë për të mbijetuar nëse njëra nga dy partitë e saj i kthen shpinën realitetit dhe ndalon së besuari në demokraci.

Nga Frida Ghitis, CNN

.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com