Connect with us

Bota

Koreja e Jugut zgjat masat e distancimit shoqëror gjersa nis vaksinimi

Published

on

Koreja e Jugut filloi shpërndarjen e vaksinave të premten ndërsa autoritetet shëndetësore zgjatën masat aktuale të distancimit shoqëror dhe ndalesat për mbledhjet e pesë ose më shumë njerëzve deri në 14 mars, sipas Zëdhënësit të Ministrisë së Shëndetësisë Son Young-rae.

Son theksoi se njerëzit duhet të respektojnë masat ndërsa qeveria përpiqet të krijojë në mënyrë të sigurt dhe efektive imunitetin e tufave. Ai i nxiti njerëzit të besojnë në sigurinë dhe efektivitetin e vaksinës siç shpjegohet nga autoritetet shëndetësore dhe ta marrin atë në mënyrë aktive, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in vizitoi një klinikë vaksinimi të premten për të inkurajuar punonjësit mjekësorë në vijën e parë të vaksinimit dhe punën anti-virus ndërsa inspektoi gatishmërinë dhe operacionet.

Koreja e Jugut raportoi 406 raste të reja të COVID-19 nga e enjtja, duke rritur totalin në 88,922, sipas KDCA. Katër viktima u shtuan, duke e çuar numrin e vdekurve në 1,585.

The post Koreja e Jugut zgjat masat e distancimit shoqëror gjersa nis vaksinimi appeared first on Klan Kosova.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com