Connect with us

Tech & Auto

Facebook ‘miqësohet’ me Australinë pas ndryshimeve në ligjet e mediave

Published

on

Facebook njoftoi të martën se do të rikthejë faqet australiane të lajmeve pasi të negociojë ndryshimet me qeverinë në një ligj të propozuar që detyron gjigantët e teknologjisë të paguajnë për përmbajtjen e mediave të shfaqur në platformat e tyre.

Australia dhe grupi i mediave sociale janë mbyllur në një ngërç për më shumë se një javë pasi qeveria prezantoi legjislacionin që sfidoi dominimin e Google në Facebook dhe Alphabet Inc në tregun e përmbajtjes së lajmeve.

Facebook javën e kaluar bllokoi përdoruesit australianë nga shpërndarja dhe shikimi i përmbajtjes së lajmeve në platformën e tij të njohur të mediave sociale, duke tërhequr kritika nga botuesit dhe qeveria, raporton Reuters, transmeton Klan Kosova.

Por pas një seri bisedimesh midis Frydenberg dhe shefit të Facebook Mark Zuckerberg, një marrëveshje koncesioni është arritur.

Çështja është parë gjerësisht ndërkombëtarisht ndërsa vendet e tjera, përfshirë Kanadanë dhe Britaninë, konsiderojnë lnjë egjislacion të ngjashëm.

“Facebook e ka shoqëruar Australinë dhe lajmet Australiane do të rikthehen në platformën Facebook”, tha zyrtari i Thesarit Josh Frydenberg të martën në Canberra, transmeton Klan Kosova.

 

.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com