Connect with us

Tech & Auto

Australia miraton ligjin për t’i bërë Google dhe Facebook të paguajnë për lajmet

Published

on

Australia ka miratuar një ligj të parë në botë që synon të bëjë Google dhe Facebook të paguajnë për përmbajtjen e lajmeve në platformat e tyre.

Legjislacioni i kodit të lajmeve ishte kundërshtuar ashpër nga gjigandët e teknologjisë amerikane.

Javën e kaluar Facebook bllokoi të gjithë përmbajtjen e lajmeve për australianët gjatë mosmarrëveshjeve, por ndryshoi vendimin e saj këtë javë pas negociatave me qeverinë.

Pas atyre bisedimeve, ligji u miratua me ndryshime të reja të cilat bëjnë të mundur që Facebook dhe Google të mos i nënshtrohen kodit, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Sidoqoftë, të dy kompanitë tani janë zotuar të paguajnë shuma fitimprurëse për disa botues të mëdhenj australianë jashtë kodit. Këto marrëveshje janë parë gjerësisht si një kompromis nga gjigandët e teknologjisë.

Ligji i Australisë është parë si një rast i mundshëm prove për rregullore të ngjashme në vendet e tjera për të marrë pagesa nga platformat digjitale për lajmet.

Legjislacioni i ndryshuar u miratua në Dhomën e Përfaqësuesve të enjten, pasi kaloi më parë përmes Senatit, transmeton Klan Kosova.

 

.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com