Connect with us

Shëndetësi

Si të kujdeseni për sytë tuaj tani që jeni para ekraneve më shumë se kurrë më parë

Published

on

Falë karantinës, ne jemi në ekranet tona më shumë se kurrë më parë – pavarësisht nëse jemi duke punuar nga shtëpia, duke parë Netflix apo TikTok .

Sytë tanë po paguajnë çmimin për këtë. Kërkimet e fundit nga Specsavers zbuluan se 42 për qind e njerëzve kanë vërejtur se shikimi i tyre përkeqësohet që nga marsi i vitit 2020 – kur filloi karantina për herë të parë. Ajo zbuloi se 60 për qind e pjesëmarrësve thanë se kaluan pesë orë në ditë ose më shumë duke parë ekranet, duke përfshirë kompjuter, monitorë, telefona dhe TV gjatë ditëve të javës vitin e kaluar. Dhe kjo shifër bie me vetëm 1 për qind në fundjavë.

Sigurisht, ne e dimë që është praktikisht e pamundur të heqësh ekranet plotësisht tani – me kërkesat e punës, monotoninë dhe mundësinë që na japin të lidhemi me të dashurit që nuk mund t’i shohim personalisht.

Por ka ende masa paraprake që mund të marrim për të ndihmuar në mbrojtjen e syve të tyre nga përkeqësimi. Ekspertët rekomandojnë mbajtjen në mendje të këtyre gjërave jetike:

Ndriçimi

Mund të tingëllojë e thjeshtë, por ndriçimi i duhur shkon shumë larg. Dr Allon Barsam, një kirurg laser i syve në Ophthalmic Consultants të Londrës, thotë se është e rëndësishme që të keni dritë të mjaftueshme në dhomën tuaj. Ai thotë: “Sigurohuni që të punoni në një dhomë të ndriçuar mirë. Pavarësisht nëse vendosni kompjuterin tuaj në tryezën e kuzhinës, punoni nga divani ose shtrati juaj, sytë tuaj do ta kenë më të lehtë të përqendroheni kur ka shumë dritë”.

Mendoni për afërsinë e ekranit

Kur bëhet fjalë për konfigurimin, është e rëndësishme të mos keni ekranin tuaj shumë afër fytyrës. Dr Allon shpjegon: “Tendosja e syve ka tendencë të shkaktohet nga përqendrimi i tepërt në objektet që janë afër, prandaj mbaje fytyrën të paktën disa metra larg ekranit tënd”.

Vlen gjithashtu të merret parasysh këndi i ekranit tuaj. “Nëse mund të shikoni paksa poshtë në ekranin tuaj, do të punoni në pjesën e poshtme të syrit që tenton të lubrifikohet më mirë nga filmi i lotëve, kështu që ka më pak të ngjarë të thahet”, shton Dr Allon.

Ndiqni rregullin 20:20:20

‘Çdo 20 minuta ju duhet t’u jepni një frymë syve tuaj, ose duke i mbyllur për 20 sekonda ose duke u përqendruar në diçka të paktën gjashtë metra larg”.shpjegon Dr Allon. Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë është të vendosni një kohëmatës në telefonin tuaj – përndryshe është e lehtë të humbasësh në punë për disa orë.

.

Lajme25 mins ago

Murat Jashari apo Vjosa Osmani për postin e presidentit, Kjo është përgjigja e Kurtit

Sport36 mins ago

E konfirmon menaxheri, për Uzunin ka oferta nga Premier League dhe Bundesliga!

Lajme51 mins ago

Lajçak mesazh Kurtit: Bashkimi Evropian pret vazhdimin e dialogut

Lajme1 hour ago

Arsovski për ngjarjet me Bullgarinë: Nuk u ngjan vendeve-anëtare të NATO-s të komunikojnë në mënyrë të tillë

Lajme1 hour ago

Lajçak: Bashkimi Evropian pret vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

Shëndetësi1 hour ago

IKSHPK: Cilësia jo e mirë e ajrit kontribuues kryesor i problemeve shëndetësore

EN1 hour ago

A u largua Sara nga “Përputhen”? Flet autorja e emisionit

EN2 hours ago

Ana Kauri dhe Fation Kuqari ne nje lidhje? Flet ish konkurrentja

Lajme2 hours ago

Kurti flet për Specialen: Është Gjykatë e imponuar prej jashtë, është një etnike

Lajme2 hours ago

Testohet ulja e avionëve në Kukës, Rama “thumbon” kritikët: Janë 3D

Lajme2 hours ago

“Kurorëzoi” Saimirin me Merin, Alketa Vejsiu nis pushimet përrallore

Lajme3 hours ago

Reperi i njohur shqiptar zyrtarizon lidhjen e dashurisë, prezanton për herë të parë partneren

Lajme3 hours ago

Mund të plasë nga momenti në moment, Gjermania dërgon anijen ushtarake në Mesdhe

Sport3 hours ago

Buffon: Tërheqja nga futbolli? Ndoshta pas 4 muajsh, s’ka gjë të sigurt në jetë

Lajme3 hours ago

“Më jepni kohën” – Rama: 25 Prilli vendos për largimin e Metës, Berishës dhe Kryemadhit

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com