Connect with us

Shëndetësi

Përmirësoni sistemin imunitar këtë dimër duke pirë lëng mandarinash

Published

on

Dimri i këtij viti thuhet se do të jetë më i gjatë dhe më i ashpër, prandaj është e nevojshme të bëhet një përpjekje e vetëdijshme për të përmirësuar sistemin imunitar.

Aftësia e trupit të njeriut për t’i rezistuar formave të ndryshme të infeksionit duke formuar antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut – është aktiv 24 orë në ditë, duke dyfishuar vazhdimisht qelizat që janë të rëndësishme për trupin dhe duke i hedhur ato që janë të tepërta.

Vitamina C luan një rol jetësor në rritjen e imunitetit të trupit dhe gjithashtu përmirëson aftësitë shëruese të trupit dhe e ndihmon atë të luftojë në mënyrë efektive infeksionet.

Frutat siç janë mandarina, portokalli, grejpfruti dhe limon janë shumë të pasura me këtë vitaminë.

Mandarina një specialitet dimëror – jo vetëm që e mban trupin e njeriut të sigurtë nga infeksionet e zakonshme virale, por është gjithashtu i mirë për zemrën dhe shëndetin e përgjithshëm.

Lëngu i tij është me të drejtë një pjesë e zakonshme e mëngjesit të shumë njerëzve, transmeton Klan Kosova.

 

The post Përmirësoni sistemin imunitar këtë dimër duke pirë lëng mandarinash appeared first on Klan Kosova.

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com