Connect with us

Lajme

Lajme të mira/ Filipçe: Numri i Kovid pacientëve po ulet vazhdimisht

Publikuar

me

Gjendja me virusin Korona është stabile, thotë ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe, transmeton TVM2.

Sipas tij, numri i pacientëve në spitale po ulet vazhdimisht. Aktualisht në tërë vendin në trajtim spitalor janë gjithsej 725 Kovid pacientë, prej të cilëve 315 në Kovid qendrat në Shkup, ndërsa 410 në qytetet tjera të vendit.  

“Spitalet në vend janë gjysmë të zbrazura. Spitali modular në Shkup është zbrazur plotësisht, tanimë edhe një pjesë e klinikave interne do të funksionojnë normal.”,- tha ministri i shëndetësi, Venko Filipçe.

 Prej të martën në vend ka arritur ilaçi Ivermektin për trajtimin e pacientëve me Covid-19, ka bërë të ditur ministri. Ilaçi do të jetë në të gjitha barnatoret dhe do të merret me rekomandim të mjekut amë.             

“Sasi shtesë do të vijnë në ditët në vijim. Nuk është ilaç që është magjik për Kovid, por si çdo ilaç ka indikacione te një grup i caktuar i pacientëve, prandaj është me rëndësi të merret vetëm me rekomandim të pjekut qoftë nga mjeku amë apo në spital, pasi ka moment të definuara saktë dhe indikacione kur këtë ilaç duhet ta marrin pacientët.”,- tha ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe.

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com