Connect with us

Shëndetësi

Drithërat e plota janë të mira për rregullimin e presionit të gjakut

Published

on

Duke futur më shumë drithëra në dietën tuaj, ju mund të parandaloni hipertensionin tek njerëzit, sipas një studimi nga ekspertët në Harvard Public Health në Boston

Shfaqja e hipertensionit i njohur më mirë në mesin e njerëzve si presion të lartë të gjakut ose hipertension arterial është një gjendje shëndetësore kronike e karakterizuar nga presion i lartë i gjakut në arterie.

Procesi i përpunimit është i ndryshëm për drithërat e zakonshëm ose jo-integrale dhe drithërat. Kjo është, në shumicën e drithërave lëvorja e jashtme e grurit hiqet, ndërsa në ato integrale mbahen shtresat e jashtme të grurit dhe mikrobeve, gjë që i bën ata më të pasur me shumë lëndë ushqyese.

Shkencëtarët e Bostonit kryen një studim të 51.529 punëtorëve mjekësorë të cilët ishin në moshë nga 1986 në 40 vjeç kur filloi studimi në 75. Gjatë analizës tetëmbëdhjetë vjeçare, 9.227 subjekte zhvilluan hipertension.

Ekspertët e Bostonit zbuluan se një e pesta e të anketuarve që raportuan marrjen më të lartë ditore të drithërave, rreth 52 gram, kishin një rrezik 19% më të ulët të zhvillimit të presionit të lartë të gjakut sesa një e pesta e të anketuarve që hanin më pak drithëra, rreth 3 gram për gropë

Lidhja midis rritjes së konsumit të drithërave dhe rrezikut të zvogëluar të hipertensionit ishte gjithashtu e suksesshme kur konsumohej në kombinim me fruta dhe perime, me përdorim të rregullt të vitaminave dhe aktivitetit fizik.

Efekti i dobishëm i drithërave në mbajtjen e presionit normal të gjakut është për shkak të faktit se njerëzit që konsumojnë drithëra integrale më shpesh sigurisht që kanë përfitime më të mëdha shëndetësore, dhe në të njëjtën kohë mund të jenë më pak të prirur ndaj problemeve të shtimit të peshës me kalimin e viteve.

.

Lajme2 mins ago

Kurti: LDK-së i ka mbetë veç edhe me e bo Ismet Beqirin kryetar të Forumit Rinor (VIDEO)

Lajme29 mins ago

Vazhdojnë përplasjet mes Sofjes dhe Shkupit pasi deklarimeve të presidentit Radev

Religjion43 mins ago

Forcat izraelite bastisën dhe shkatërruan shtëpitë e palestinezëve

Lajme55 mins ago

Buffon: Pirlo shok për kokë, por te Juve ai është “Mister”

Lajme1 hour ago

“Mbappe pa limite, ngjan me Pele, Triumfon me Francën edhe në Katar 2022”

Lajme2 hours ago

Kurti: I kemi numrat e nevojshëm për formimin e qeverisë, nuk do të bëjmë kompromis me eksponentët e regjimit të vjetër

Lajme2 hours ago

Murat Jashari apo Vjosa Osmani për postin e presidentit, Kjo është përgjigja e Kurtit

Sport2 hours ago

E konfirmon menaxheri, për Uzunin ka oferta nga Premier League dhe Bundesliga!

Lajme3 hours ago

Lajçak mesazh Kurtit: Bashkimi Evropian pret vazhdimin e dialogut

Lajme3 hours ago

Arsovski për ngjarjet me Bullgarinë: Nuk u ngjan vendeve-anëtare të NATO-s të komunikojnë në mënyrë të tillë

Lajme3 hours ago

Lajçak: Bashkimi Evropian pret vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

Shëndetësi3 hours ago

IKSHPK: Cilësia jo e mirë e ajrit kontribuues kryesor i problemeve shëndetësore

EN3 hours ago

A u largua Sara nga “Përputhen”? Flet autorja e emisionit

EN3 hours ago

Ana Kauri dhe Fation Kuqari ne nje lidhje? Flet ish konkurrentja

Lajme4 hours ago

Kurti flet për Specialen: Është Gjykatë e imponuar prej jashtë, është një etnike

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com