Connect with us

Bota

Amerika në gatishmëri: Ç’ankth e pret ditët pasuese

Published

on

Të 50 shtetet amerikane dhe Distrikti Columbia, shtëpia e kryeqytetit Washington D.C., janë në gatishmëri, mes protestave të mundshme të dhunshme këtë fundjavë, përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden të mërkurën.

Anëtarët e Gardës Kombëtare nga i gjithë vendi janë dërguar në Washington D.C. për të parandaluar një përsëritje të trazirave që ndodhën më 6 janar, raporton BBC.

Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka paralajmëruar se ekziston mundësia e sulmeve të armatosura nga mbështetësit e Presidentit në ikje Donald Trump në kryeqytetet e të 50 shteteve.

Barrikada të vendosura përgjatë rrugëve

Kjo është arsyeja pse një park në Uashington, ku ndodhet monumenti i George Washington, një obelisk i famshëm, është mbyllur.

Barrikada janë ngritur përgjatë rrugëve dhe masat e sigurisë janë forcuar.

Bashkëpunëtorët e Biden-it këshilluan amerikanët të mos udhëtonin në kryeqytet për shkak të pandemisë dhe zyrtarët lokalë thanë që përurimi duhet të ndiqet në televizion.

Demonstratat priten veçanërisht të dielën, siç është njoftuar në rrjetet online që mbështesin Trump-in, dhe ditën e inaugurimit në Uashington.

Disa grupe u thanë mbështetësve të tyre të mos shkonin, duke përmendur masat e rrepta të sigurisë si arsye dhe duke pretenduar se ngjarjet e planifikuara ishin një kurth policie.

Gjyqi i Donald Trump në Senat

Ai tani po pret gjyqin në Senat, për “nxitje të një rebelimi” sepse mbështetësit e tij sulmuan Kongresin në 6 janar.

Shtetet federale në të gjithë shtetin po marrin masa paraprake dhe nuk lëshojnë leje për protesta.

Guvernatorët e Maryland, New Mexico dhe Utah kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

California, Pennsylvania, Michigan, Virginia, Washington dhe Wisconsin kanë aktivizuar Gardat e tyre Kombëtare dhe Texas do të bllokojë hyrjen në parlament e saj derisa të përfundojë inaugurimi i Biden-it.

.

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com