Connect with us

Lajme

“Turizmi botëror do të mbyllë vitin 2020 me humbje prej 3 trilionë dollarë”

Publikuar

me

Sektori global i turizmit do të mbyllet këtë vit me humbje prej 3 trilionë dollarë për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), tha kreu i Institutit Botëror të Forumit të Turizmit, Bulut Bagci. Humbjet pritet të ulen 1 trilion dollarë me shpërndarjen e vaksinave dhe rregulloreve të reja turistike, tha ai në forumin që u organizua virtualisht me një pjesëmarrje të nivelit të lartë, duke përfshirë kreun e Parlamentit Evropian, David Sassoli.

Forumi tre ditor filloi të premten dhe përfundoi të dielën. Ngjarjes, e cila mirëpriti 175 folës nga mbi 30 vende, po ashtu iu bashkuan 11 ministra të vendeve të ndryshme, përfshirë ministrin turk të Rinisë dhe Sporteve, Mehmet Muharrem Kasapoğlu. “Në vitin 2022, turizmi global pritet të rikuperojë humbjet dhe madje të rritet me 25 për qind kundrejt vitit 2019, periudha para-pandemike”, u shpreh ai.

Ai theksoi se Instituti Botëror i Forumit të Turizmit është aktiv në disa vende, ndërsa kohët e fundit është duke u përqendruar në Kinë. “Vitin tjetër, forumi do të organizohet në Afrikë, pastaj në Lindjen e Mesme, Pakistan dhe SHBA”, shtoi ai.

Sassoli tha se turizmi është burimi më i madh i të ardhurave në Evropë, që përbën 9,5 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) të Bashkimit Evropian (BE), ndërsa 11,2 për qind e punësimit është në sektorin e turizmit. BE duhet të vendosë rregulla të reja për turizmin dhe udhëtimet, bazuar në nevojat dhe kërkesat, shtoi ai.

.

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com