Connect with us

Shëndetësi

Nis shpërndarja e vaksinave të gripit sezonal nëpër komuna

Publikuar

me

Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike kanë njoftuar se vaksinat e gripit sezonal kanë arritur në Kosovë dhe do të imunizohen grupet më të rrezikuara të popullatës.

Bëhet e ditur se që nga mëngjesi i sotëm, ekipet e Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare të komunave të Kosovës, sipas ftesës që u është bërë një ditë më parë nga MSh dhe IKSHKP, kanë filluar furnizimin me vaksina, me të cilat Njësitë e tyre të vaksinimit do t’i vaksinojnë qytetarët në ditët në vijim.

“Vaksinat kundër gripit sezonal, të cilat do të përdoren sivjet, sipas rekomandimeve të bëra nga OBSh, do të jenë katër shtamëshe dhe si të tilla e rrisin fuqinë mbrojtëse ndaj virusëve më agresivë në qarkullim të gripit sezonal”.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike nëjherit ka potencuar se po e monitoron me kujdes situatën epidemiologjike në vend dhe ka rritur vigjilencën për t’u përballur me raste të gripit sezonal, transmeton Klan Kosova.

 

The post Nis shpërndarja e vaksinave të gripit sezonal nëpër komuna appeared first on Klan Kosova.

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com