Connect with us

Lajme

HISTORIKE/ Pas 60 vitesh institucion, Demiri i BESËS zyrtarizon shqipen në Agjencinë e Punësimit

Publikuar

me

Në këtë ditë historike të festës së flamurit, Agjencinë e Punësimit në Maqedoninë e Veriut ka lansuar ueb faqen e re të kësaj agjencie edhe në gjuhën shqipe.

Pas plotë 60 vitesh si insitucion më në fund me arrdhjen e Abdush Demirit, kuadër i Lëvizjes BESA, tashmë ky institucion do të frymuj shqip edhe në verzionin e shërbimeve në internet.

“Në frymë të këtij konsolidimi, reflektimi dhe avancimi, 28 Nëntorin e kemi zgjedhur si datën simbolike ku Agjencia e Punësimit zyrtarisht do të filloj me zbatimin e dygjuhësisë, pra prej sot Agjencia flet edhe shqip, si asnjëherë më parë prej kur është themeluar ky institucion.Urime të gjithë shqiptarëve 28 Nëntori Dita e Flamurit”, theksohet në postimin e Demirit në Facebook.

Demiri më tej shkruan se 28 Nëntori është data më e rëndësishme për kombin tonë, duhet të na gjejë çdo vit e më të konsoliduar si komb dhe çdo vit e më reflektues si popull./Zyrtare.net/

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com