Connect with us

Lajme

Zaev: Të mos harrojmë se sa e brishtë është demokracia dhe asnjëherë më të mos kthehemi prapa

Publikuar

me

Të mos harrojmë se sa e brishtë është demokracia dhe asnjëherë të mos kthehemi më në të kaluarën e errët. Bashkërisht kemi të ardhme të ndritur. Përgjegjësia për këtë në çfarë shteti jetojmë dhe do të jetojmë është e të gjithë neve. Të vazhdojmë përpara, zëshëm dhe lirshëm, të hapur ndaj botës, ka shkruar sot kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk me rastin e 15 shtatorit, Ditës ndërkombëtare të demokracisë.

Ka theksuar se pothuajse tre dekada ndërtojmë institucione dhe vlera demokratike, çdoherë dhe me kujdes nëpërmjet manifestimeve dhe trazirave.

“Sundimi i së drejtës, lirisë dhe barazisë së të gjithë qytetarëve, e drejta të dëgjohet edhe zëri më i ulët dhe t’i jepet rëndësi në mjedisin mediatik i cili është i lirë dhe i larmishëm, është baza në të cilën e ndërtojmë shoqërinë tonë”, ka thënë Zaev.

Para disa vitesh, shton ai në publikimin në Fejsbuk, jemi përballur me shtet të robëruar, demokracia ishte e degraduar, ndërsa mundësia për pjesëmarrje ka qenë në dorën e një grupi të vogël të privilegjuar.

“Tani është ndryshe, jemi anëtare e NATO-s, hapërojmë shpejt drejt BE-së. Proceset politike janë hapur për secilin, në mënyrë transparente dhe inkluzive. Qytetarët më nuk heshtin, por flasin zëshëm”, ka thënë kryeministri Zaev.

.

Advertisement
Kosovë5 mins ago

Ambasadori i Hungarisë i jep mbështetje Kosovës për liberalizim vizash: Janë plotësuar kriteret

Sport20 mins ago

Sporting Lisbona nderon CR7 – emëron akademinë e klubit ‘Academia Cristiano Ronaldo’

Kosovë21 mins ago

Rrahmani i VV-së i sulet akademik Kujtim Shalës së LDK-së, i jep medalje “për hajni”

Lajme23 mins ago

Kastriot Rexhepi: Opozita shqiptare bën “show”, amandamentet i dorëzoi në gjuhën maqedone

Kosovë37 mins ago

Gjuriq: Ua kemi borxh fëmijëve tanë që të mos e bëjmë armik Amerikën

Sport41 mins ago

Zekolli: Liga Unike do të rritë vlerat dhe konkurrencën në basketbollin shqiptar

Shëndetësi44 mins ago

43 shtatzëna u prekën me COVID-19 në Kosovë, 29 prej tyre lindën foshnjat e tyre

Lajme51 mins ago

Notat e lojtarëve: Real Sociedad 0-0 Real Madrid, Elustondo dhe Kroos më të mirët

Kosovë53 mins ago

Analisti Tahiri zbulon qëllimin e vizitës së Grenellit në Kosovë

Sport1 hour ago

ZYRTARE: PAOK transferon Waguen nga Barcelona

Kosovë1 hour ago

Memli Krasniqi: Koalicioni nuk ka vullnet t’i mbështes bizneset dhe qytetarët për rimëkëmbjen ekonomike

Lajme1 hour ago

Këto janë të gjitha vendimet që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë Hoti

Sport1 hour ago

Barcelona ka edhe pesë lojtarë në shitje

Kosovë1 hour ago

Qeveria ua ndan nga 2 mijë e 733 euro delegatëve të legjislaturës së vitit 1990

Kosovë2 hours ago

Ministrja serbe zbulon 4 rrugët që do t’i financojë Amerika e që lidhin Serbinë dhe Kosovën

MË TË LEXUARAT