Connect with us

Kosovë

VV denoncon fjalimin e presidentit Donald Trump për Kosovën dhe Serbinë

Publikuar

me

Lëvizja Vetëvendosje përmes një deklarate në Facebook ka denoncuar një pjesë të fjalimit të presidentit Donald Trump si “rehabilitues të kriminelëve të luftës”. 

Presidenti Trump në një event të fushatës së tij presidenciale për të fituar një mandat të dytë deklaroi se “ShBA-ja kishte parandaluar vrasje masive mes Kosovës dhe Serbisë”.

Kjo deklaratë po shihet si problematike nga ana e Vetëvendosjes, subjekt politik ky që ka paralajmëruar se nëse vjen në pushtet nuk do ta respektojë e zbatojë Marrëveshjen e Washingtonit të arritur më 4 shtator, shkruan Periskopi.

“Ndërsa Kosova, e cila ka partner të vetëm gjeopolitik perëndimin, ShBA e NATO, ka një ushtri minimale, nuk ka as armatim të rëndë e as buxhet të mjaftueshëm. Si mund ta rrezikojë Kosova e varfër dhe e çarmatosur Serbinë?” – shkruan Vetëvendosje.

Vetëvendosje thotë se paqja vendoset kur Serbia e njeh Pavarësinë e Kosovës ndërkohë që denoncon (sic) “rehabilitimin e ish bashkëpunëtorëve të Millosheviqit”.

Deklarata e plotë: 

Dje dëgjuam presidentin e ShBA-ve të flasë në një tubim elektoral për “ndalje të vrasjeve masive mes Kosovës dhe Serbisë”, që paskan bërë krime të tilla kundër njëra-tjetrës, “për shekuj me radhë”.

Besimi se lufta e Kosovës e ka themelin te urrejtjet e lashta etnike, e te mospërputhja esenciale mes popullit serb e shqiptar, është besim i gabueshëm, i cili injoron rolin kryesor të Milosheviqit dhe regjimit të tij në shkaktimin e luftës. Po ashtu, ky besim anashkalon faktin se lufta nuk u urdhërua e nuk u organizua “prej qytetarëve”, por prej ushtrive e policive, me hierarki e përgjegjësi të qartë komanduese. Këtë temë e shtjellon historiani Noel Malcolm, “Kosova – Një histori e shkurtër”, i cili tash e dy dekada është bërë lektyrë për ushtarakët e KFOR-it, pra edhe ata amerikanë, të stacionuar në Kosovë, dhe mendojmë se duhet të lexohet edhe prej diplomatëve e këshilltarëve të presidentit që merren me çështjen e Kosovës e atë të Serbisë. Nëse lufta në Kosovë do të kishte qenë e karakterit etnik, pra dallimi etnik na paska shkaktuar konfliktin, atëherë kurrë nuk do të intervenonte NATO dhe Milosheviqi nuk do të mund të konsiderohej përgjegjës prej vetë ShBA-ve, NATO-s, OKB-së, e vendeve kryesore demokratike të botës. E vërteta është që prapa krimeve e masakrave qëndronte një aparat shtetëror gjenocidal (i cili më herët kishte sulmuar në Slloveni, Kroaci dhe Bosnje e Hercegovinë), kurse në anën tjetër populli shqiptar i pambrojtur në Kosovë, që u vetëmbrojt. NATO nuk mund të qëndronte duarkryq teksa Srebrenica po përsëritej në Kosovë.

Kjo deklaratë vjen në një kohë kur Serbia ka ushtrinë më të armatosur dhe buxhetin më të madh ushtarak në rajonin e Ballkanit Perëndimor, dhe blen armë prej Perëndimit, por ç’është më e keqja, vazhdimisht blen prej Rusisë, e së fundi u bë vendi i parë evropian që blen sisteme armatimi prej Kinës. Ndërsa Kosova, e cila ka partner të vetëm gjeopolitik perëndimin, ShBA e NATO, ka një ushtri minimale, nuk ka as armatim të rëndë e as buxhet të mjaftueshëm. Si mund ta rrezikojë Kosova e varfër dhe e çarmatosur Serbinë? Është Serbia ajo që ka pretendime në Kosovë, dhe armatimi i saj ofensiv nuk ka për synim vendet e largëta të botës, por pikërisht vendet fqinje e në radhë të parë Kosovën.

Me këtë qasje rehabilituese të kriminelëve të luftës, nuk po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë, por po zgjatet konflikti i ngrirë. Paqja vendoset kur dënohen e çarmatosen fajtorët e kur ShBA mbështet drejtësinë ndërkombëtare dhe pavarësinë e Kosovës, siç ka bërë gjithnjë. Paqja vendoset kur Serbia e njeh Kosovën e pavarur dhe ballafaqohet me të kaluarën e saj. Jo kur rehabilitohen ish bashkëpunëtorët e Milosheviqit që bënë agresion e kryen gjenocid.

loading...

Advertisement
Lajme3 mins ago

“E morrën 9 persona, ja si e fshehën trupin e babait”, djali i Remzi Hoxhës hedh dyshimet e forta

Kosovë8 mins ago

Aksion masiv i Policisë në qendër të Prizrenit, 13 persona nën pranga

Sport13 mins ago

Dardanet shprehen optimiste të matura për ndeshjen kundër Turqisë

Kosovë24 mins ago

Rexhep Selimi luan dhe tallet me Ramush Haradinajn dhe kandidaturën për president: S’po zgjedhim komandant

Lajme25 mins ago

Bullgaria e bllokon marrëveshjen e Frontex-it dhe Shkupit për shkak të gjuhës maqedonase

Lajme28 mins ago

Çairi edhe me një post të rëndësishëm! Ja kush emërohet Zv/drejtor i Drejtorisë së të hyrave publike!

Lajme33 mins ago

ASH reagon për drejtorët: Ejupi i “përjetshëm”, dhëndri i Nevzat Bejtës dhe vëllezërit “gjenial” Besimi!

Sport36 mins ago

Arteta i del në mbrojtje Lenos, pas gabimit trashanik ndaj Rapid Vienna

Kosovë41 mins ago

Selimi: E pyeta Albinin çka po thoshte kur tha “ka kënduar si bilbil” për Thaçin

Lajme51 mins ago

Berisha kryqëzon Ramën për ‘procedurat’: Inceneratorët helmojnë, u dogjën para ndërtimit

Lajme54 mins ago

Nga java tjetër mund të kemi orë policore për disa qytete ku ka më shumë të infektuar?!

Lajme54 mins ago

Partia Demokratike skaulifikon figura të njohura, do habiteni me emrat që nuk janë më pjesë e listave

Lajme55 mins ago

Zaev beson se negociatat do të hapen këtë vit

Sport56 mins ago

Bashkimi demolon Pejën, merr biletën për gjysmëfinale

Kosovë57 mins ago

Abrashi rrëfen si u zbulua skandali i “avullimit” të dy milionë eurove nga Thesari

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com