Connect with us

Lajme

Orban mbështet Trump: Ja pse s’duhet të vijnë liberalët e majtë në pushtet

Publikuar

me

Kryeministri hungarez Viktor Orban mbështeti të hënën rizgjedhjen e Donald Trump si presidenti i SHBA për një mandat të dytë në nëntor, duke thënë se rivalët e tij demokratikë kishin shtyrë “imperializmin moral” në një botë që udhëheqësit konservatorë si ai e refuzojnë.

“Ne jemi duke brohoritur për fitoren e Donald Trump, sepse ne e njohim shumë mirë diplomacinë demokrate, të ndërtuar mbi imperializmin moral. Ne u detyruam ta provojmë, nuk na pëlqente dhe nuk duam ta përsërisim atë,” shkroi Orban.

Nacionalisti Orban përballet me zgjedhjet parlamentare në fillim të vitit 2022 në një kohë sfiduese për mbretërimin e tij dhjetëvjeçar të prekur nga pandemia e virusit koronar.

Ekonomia përpara politikave të BE-së

Zgjedhjet do të jenë vendimtare ndërsa elita liberale ndërkombëtare kërkon të shkatërrojë konservatorët e krishterë në Evropë, shtoi ai.

Hungaria dhe vendet e tjera të Evropës Qendrore do ta vendosin efikasitetin ekonomik përpara politikave të BE të tilla si “qëllimet klimatike sublime deri në absurditet, Evropën sociale, një sistem të përbashkët taksash dhe një shoqëri multikulturore”, tha Orban.

.

loading...

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com