Connect with us

Kosovë

Haxhiu: Vitia kishte qenë ministër vetëm për konferenca, gjërat tjera nuk po i ditke

Publikuar

me

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se ish ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i ka ikur përgjegjësisë gjatë raportimit në Komisionin Hetimor Parlamentar për Menaxhimin e Pandemisë.

“Ish ministri Vitia si person përgjegjës gjatë asaj periudhe kohore u ikte pyetje që kishin të bënin direkt me kontratat që i ka  nënshkruar gjatë kohës së pandemisë që dyshohen se kanë qenë abuzive”, ka thënë Haxhiu, njofton Klan Kosova.

“Një kompani që e ka qenë e afërt me Lëvizjen Vetëvendosje në kontratën 6 milionëshe që është nënshkruar, mbi tre milionë i ka përfituar ajo kompani me dy punëtorë dhe kapital një mijë euro. Gjysmën e buxhetit për pandemi e ka marrë një komani e afërt me LVV”.

Haxhiu në Edicionin Special është shprehur se Arben Vitia në shumë prej pyetje të bëra sot është përgjigjur me “S’di”.

“Ai kishte qenë veç për konferenca sepse punët tjera nuk po i ditke. Është përgjigjur disa herë me “s’di, s’di, s’di. Përgjegjësinë e bartte tek të tjerët jo tek firma e tij. E tëra është e kurdisur dhe koordinuar dhe përfundimi është zhvatja e milionave”.

Haxhiu ka thënë se deputetët e Vetëvendosjes në këtë komision shpesh ndërhyjnë me qëllim që ta pengojnë punën aty.

–>

loading...

Advertisement
Lajme17 seconds ago

Zaev: Ne si maqedonas asnjëherë nuk do të bllokonim vëllezërit tanë bullgarë

Kosovë8 mins ago

SHBA: Duam të sigurojmë suksesin e marrëveshjes së Uashingtonit midis Kosovës dhe Serbisë

Sport20 mins ago

Milan fiton ndaj Celtic, vazhdon forma e lartë e ‘Rossoneri’

Kosovë24 mins ago

Infektologu Krasniqi: E rrezikshme ideja e krijimit të imunitetit të masës

Lajme27 mins ago

Këto janë drejtorët e rinjë të emëruar sonte nga Qeveria

Bota40 mins ago

I jep lajmet Putini: Gati 5 mijë të vdekur në konfliktin Armeni-Azerbaixhan

Sport41 mins ago

Fonseca i lumtur me përmbysjen: Nuk ishte e lehtë, Roma reagoi mirë

Kosovë52 mins ago

“E morrën 9 persona, ja si e fshehën trupin e babait”, djali i Remzi Hoxhës hedh dyshimet e forta

Kosovë57 mins ago

Aksion masiv i Policisë në qendër të Prizrenit, 13 persona nën pranga

Sport1 hour ago

Dardanet shprehen optimiste të matura për ndeshjen kundër Turqisë

Kosovë1 hour ago

Rexhep Selimi luan dhe tallet me Ramush Haradinajn dhe kandidaturën për president: S’po zgjedhim komandant

Lajme1 hour ago

Bullgaria e bllokon marrëveshjen e Frontex-it dhe Shkupit për shkak të gjuhës maqedonase

Lajme1 hour ago

Çairi edhe me një post të rëndësishëm! Ja kush emërohet Zv/drejtor i Drejtorisë së të hyrave publike!

Lajme1 hour ago

ASH reagon për drejtorët: Ejupi i “përjetshëm”, dhëndri i Nevzat Bejtës dhe vëllezërit “gjenial” Besimi!

Sport1 hour ago

Arteta i del në mbrojtje Lenos, pas gabimit trashanik ndaj Rapid Vienna

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com