Connect with us

Kosovë

Diplomati suedez ia bën të qartë Vuçiqit: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Publikuar

me

Bashkëkryesuesi i Këshillit Europian për Marrëdhëniet e Jashtme, Carl Bildt, njëherësh përfaqësuesi i parë i lartë në Bosnje e Hercegovinë, ka thënë se Serbia do të duhet ta njohë Kosovën si shtet i pavarur

Në një intervistë për ‘Politicki.ba, Bildt tha se presidenti serb, Aleksandar Vucic e ka pasur rastin që ta bëjë këtë dikur, por tanimë ai moment ka kaluar.

Mirëpo sipas tij, Vucic e di se kjo është rruga e Serbisë drejt BE’së.

“Në një moment, Serbia do të duhet ta njohë Kosovën. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një moment e ka pasur fuqinë për një vendim të tillë, por ai moment është lëshuar. Dhe ai e di që ky është çelës për rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Europian”, tha Bildt në këtë intervistë.

Vlen të theksohet se Vucic vazhdimisht ka thënë se nuk do ta njeh Kosovën si shtet i pavarur, mirëpo nga SHBA dhe BE kanë deklaruar se marrëveshja finale mes dy vendeve duhet të përfundojë me njohje reciproke.

loading...

Advertisement
Kosovë4 mins ago

SHBA: Duam të sigurojmë suksesin e marrëveshjes së Uashingtonit midis Kosovës dhe Serbisë

Sport16 mins ago

Milan fiton ndaj Celtic, vazhdon forma e lartë e ‘Rossoneri’

Kosovë20 mins ago

Infektologu Krasniqi: E rrezikshme ideja e krijimit të imunitetit të masës

Lajme23 mins ago

Këto janë drejtorët e rinjë të emëruar sonte nga Qeveria

Bota36 mins ago

I jep lajmet Putini: Gati 5 mijë të vdekur në konfliktin Armeni-Azerbaixhan

Sport37 mins ago

Fonseca i lumtur me përmbysjen: Nuk ishte e lehtë, Roma reagoi mirë

Kosovë48 mins ago

“E morrën 9 persona, ja si e fshehën trupin e babait”, djali i Remzi Hoxhës hedh dyshimet e forta

Kosovë53 mins ago

Aksion masiv i Policisë në qendër të Prizrenit, 13 persona nën pranga

Sport58 mins ago

Dardanet shprehen optimiste të matura për ndeshjen kundër Turqisë

Kosovë1 hour ago

Rexhep Selimi luan dhe tallet me Ramush Haradinajn dhe kandidaturën për president: S’po zgjedhim komandant

Lajme1 hour ago

Bullgaria e bllokon marrëveshjen e Frontex-it dhe Shkupit për shkak të gjuhës maqedonase

Lajme1 hour ago

Çairi edhe me një post të rëndësishëm! Ja kush emërohet Zv/drejtor i Drejtorisë së të hyrave publike!

Lajme1 hour ago

ASH reagon për drejtorët: Ejupi i “përjetshëm”, dhëndri i Nevzat Bejtës dhe vëllezërit “gjenial” Besimi!

Sport1 hour ago

Arteta i del në mbrojtje Lenos, pas gabimit trashanik ndaj Rapid Vienna

Kosovë1 hour ago

Selimi: E pyeta Albinin çka po thoshte kur tha “ka kënduar si bilbil” për Thaçin

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com