Connect with us

Lajme

Dimitrov: Unë jam maqedonas dhe flas maqedonisht

Publikuar

me

“Unë jam maqedonas dhe flas maqedonisht,” tha zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov në paraqitjen e tij të sotme në emisionin “360 Gradë” në Alsat, pasi komentoi disa nga pikat e Memorandumit të Bullgarisë drejtuar BE-së, ku ndër të tjera, kontestohet gjuha dhe shtetësia maqedonase.

“Unë jam maqedonas dhe gjuha ime amtare është maqedonishtja. Unë nuk lejoj që as vendi im të futet në këtë hapësirë…shteti ynë, e le më ndonjë shtet tjetër. Kjo bie ndesh me vlerat evropiane, bie ndesh me ligjet ndërkombëtare dhe nuk është racionale dhe e mençur për atë që duam të ndërtojmë të dy palët,” tha Dimitrov.

.

loading...

Advertisement
Sport2 seconds ago

Dardanet shprehen optimiste të matura për ndeshjen kundër Turqisë

Kosovë11 mins ago

Rexhep Selimi luan dhe tallet me Ramush Haradinajn dhe kandidaturën për president: S’po zgjedhim komandant

Lajme12 mins ago

Bullgaria e bllokon marrëveshjen e Frontex-it dhe Shkupit për shkak të gjuhës maqedonase

Lajme14 mins ago

Çairi edhe me një post të rëndësishëm! Ja kush emërohet Zv/drejtor i Drejtorisë së të hyrave publike!

Lajme20 mins ago

ASH reagon për drejtorët: Ejupi i “përjetshëm”, dhëndri i Nevzat Bejtës dhe vëllezërit “gjenial” Besimi!

Sport22 mins ago

Arteta i del në mbrojtje Lenos, pas gabimit trashanik ndaj Rapid Vienna

Kosovë28 mins ago

Selimi: E pyeta Albinin çka po thoshte kur tha “ka kënduar si bilbil” për Thaçin

Lajme37 mins ago

Berisha kryqëzon Ramën për ‘procedurat’: Inceneratorët helmojnë, u dogjën para ndërtimit

Lajme40 mins ago

Nga java tjetër mund të kemi orë policore për disa qytete ku ka më shumë të infektuar?!

Lajme41 mins ago

Partia Demokratike skaulifikon figura të njohura, do habiteni me emrat që nuk janë më pjesë e listave

Lajme42 mins ago

Zaev beson se negociatat do të hapen këtë vit

Sport43 mins ago

Bashkimi demolon Pejën, merr biletën për gjysmëfinale

Kosovë44 mins ago

Abrashi rrëfen si u zbulua skandali i “avullimit” të dy milionë eurove nga Thesari

Religjion57 mins ago

Kur takohen feja dhe njerëzorja! (Muhamedi a.s. shembull)

Kosovë1 hour ago

Rexhep Selimi flet për natën “më të rrezikshme për Kosovën” të para tri viteve

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com