Connect with us

Sport

Deklaratë e FIBA-s në lidhje me ndeshjet e nëntorit 2020 dhe shkurtit 2021

Publikuar

me

Duke pasur parasysh shëndetin dhe sigurinë e lojtarëve, trajnerëve dhe stafit në vend të parë, dhe pas një rekomandimi nga Komisioni Mjekësor dhe Komisioni i Garave, Komiteti Ekzekutiv i FIBA-s ka vendosur në lidhje me Kualifikuesit e Nëntorit 2020 dhe Shkurtit 2021 për Kupat Kontinentale si më poshtë:

Të gjitha ndeshjet e të dy dritareve duhet të zhvillohen në një “kompleks”, ku do të izolohen në një vend nga pjesa tjetër e popullësisë, në vend të vendas/mysafirë, me marrëveshjen e autoriteteve të shëndetit publik pritës dhe në përputhje me protokollet shëndetësore të FIBA (përfshirë testimin e PCR dhe hyrjen e kontrolluar në një mjedis të sigurt në qytetin pritës);

Çdo “kompleks” do të përbëhet nga 4 ose 8 ekipe (një ose dy grupe kualifikimi). Pritësit do të vendosen në nivelin rajonal dhe do të shpallen në kohën e duhur.

FIBA do të vazhdojë të monitorojë situatën COVID-19 në baza ditore dhe të komunikojë azhurnime të mëtejshme në lidhje me Garat e FIBA-s kur është e nevojshme.

Në Raundin e Parë të para-kualifikimeve për FIBA Kupën e Botës 2023. Kosova është në Grupin B, së bashku me Islandën, Sllovakinë dhe Luksemburgun.

Dardanët në dy ndeshje kanë shënuar dy fitore, duke mundur Islandën dhe Luksemburgun në shtëpi, derisa në nëntor të këtij viti ishin planifikuar dy ndeshjet në udhëtim ndaj Sllovakisë dhe Islandës, kurse në shkurt të vitit të ardhshëm, dy përballjet e fundit në Prishtinë, kundër Sllovakisë dhe Luksemburgut. /Lajmi.net/ 

loading...

Advertisement
Kosovë4 mins ago

Aksion masiv i Policisë në qendër të Prizrenit, 13 persona nën pranga

Sport9 mins ago

Dardanet shprehen optimiste të matura për ndeshjen kundër Turqisë

Kosovë20 mins ago

Rexhep Selimi luan dhe tallet me Ramush Haradinajn dhe kandidaturën për president: S’po zgjedhim komandant

Lajme21 mins ago

Bullgaria e bllokon marrëveshjen e Frontex-it dhe Shkupit për shkak të gjuhës maqedonase

Lajme23 mins ago

Çairi edhe me një post të rëndësishëm! Ja kush emërohet Zv/drejtor i Drejtorisë së të hyrave publike!

Lajme28 mins ago

ASH reagon për drejtorët: Ejupi i “përjetshëm”, dhëndri i Nevzat Bejtës dhe vëllezërit “gjenial” Besimi!

Sport31 mins ago

Arteta i del në mbrojtje Lenos, pas gabimit trashanik ndaj Rapid Vienna

Kosovë37 mins ago

Selimi: E pyeta Albinin çka po thoshte kur tha “ka kënduar si bilbil” për Thaçin

Lajme46 mins ago

Berisha kryqëzon Ramën për ‘procedurat’: Inceneratorët helmojnë, u dogjën para ndërtimit

Lajme49 mins ago

Nga java tjetër mund të kemi orë policore për disa qytete ku ka më shumë të infektuar?!

Lajme50 mins ago

Partia Demokratike skaulifikon figura të njohura, do habiteni me emrat që nuk janë më pjesë e listave

Lajme51 mins ago

Zaev beson se negociatat do të hapen këtë vit

Sport52 mins ago

Bashkimi demolon Pejën, merr biletën për gjysmëfinale

Kosovë53 mins ago

Abrashi rrëfen si u zbulua skandali i “avullimit” të dy milionë eurove nga Thesari

Religjion1 hour ago

Kur takohen feja dhe njerëzorja! (Muhamedi a.s. shembull)

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com