Connect with us

Bota

Abbas i kërkon ndihmë Erdoganit: Palestina, e gjitha në “dorën tuaj”

Publikuar

me

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas i ka kërkuar homologut turk Rexhep Tajip Erdogan për të ndihmuar palestinezët të mbajnë zgjedhje, të arrijnë unitetin dhe t’i japin fund ndarjeve të brendshme, ndërsa Mbreti i Bahreinit theksoi se vendosja e marrëdhënieve me Izraelin nuk drejtohet kundër askujt.

Kërkesa palestineze u bë në një bisedë telefonike në të cilën Abbas e informoi Erdoganin mbi dialogun e vazhdueshëm midis Lëvizjes Nacionalçlirimtare Palestineze (Fatah), Lëvizjes së Rezistencës Islamike (Hamas) dhe fraksioneve palestineze. Të gjithë këta thuhet se kanë ranë dakord për një pozicion të unifikuar me synimin për të arritur pajtimin dhe për të shkuar në zgjedhje.

Në bisedë, thuhet se presidenti palestinez kërkoi mbështetjen e Turqisë në mbajtjen e zgjedhjeve, si dhe sigurimin e vëzhguesve turq me vëzhgues ndërkombëtarë për të monitoruar zgjedhjet.

Abbas gjithashtu falënderoi Erdoganin për qëndrimet e Turqisë në mbështetje të Palestinës dhe çështjen e saj të drejtë, si dhe për thirrjet drejtuar presidentëve të Serbisë dhe Kosovës për t’i nxitur ata që të mos hapin ambasadat ose zyrat e tyre në Jeruzalem.

Të hënën, kryeministri palestinez Mohammad Shtayyeh tha se Shtetet e Bashkuara po bllokojnë udhëheqjen palestineze politikisht, ekonomikisht dhe financiarisht.

Marrëveshja e Bahreinit

Nga ana e tij, mbreti i Bahreinit Hamad bin Isa Al Khalifa tha të hënën se lëvizja për të vendosur marrëdhënie me Izraelin nuk ishte e drejtuar kundër ndonjë njësie apo force, por kishte për qëllim arritjen e paqes gjithëpërfshirëse në Lindjen e Mesme.

Në një deklaratë kabineti të lëshuar nga agjencia zyrtare e lajmeve e Bahreinit, mbreti Hamad riafirmoi mbështetjen e Bahreinit për palestinezët dhe Nismën Arabe të Paqes të propozuar në 2002, e cila i ofroi Izraelit marrëdhënie normale në këmbim të një marrëveshje të shtetit palestinez dhe tërheqjen e plotë të Izraelit nga territoret e okupuara në luftën e vitit 1967.

Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara u bënë dy vendet e para arabe në një çerek shekulli që krijuan marrëdhënie normale me Izraelin pa arritur një zgjidhje të konfliktit izraelit me palestinezët, në një riorganizim strategjik të vendeve të Lindjes së Mesme kundër Iranit. Marrëveshja bëri thirrje për krijimin e “marrëdhënieve të plota diplomatike”, por shmangu termin normalizim.

.

loading...

Advertisement
Lajme52 seconds ago

Zaev: Ne si maqedonas asnjëherë nuk do të bllokonim vëllezërit tanë bullgarë

Kosovë9 mins ago

SHBA: Duam të sigurojmë suksesin e marrëveshjes së Uashingtonit midis Kosovës dhe Serbisë

Sport21 mins ago

Milan fiton ndaj Celtic, vazhdon forma e lartë e ‘Rossoneri’

Kosovë25 mins ago

Infektologu Krasniqi: E rrezikshme ideja e krijimit të imunitetit të masës

Lajme28 mins ago

Këto janë drejtorët e rinjë të emëruar sonte nga Qeveria

Bota41 mins ago

I jep lajmet Putini: Gati 5 mijë të vdekur në konfliktin Armeni-Azerbaixhan

Sport42 mins ago

Fonseca i lumtur me përmbysjen: Nuk ishte e lehtë, Roma reagoi mirë

Kosovë53 mins ago

“E morrën 9 persona, ja si e fshehën trupin e babait”, djali i Remzi Hoxhës hedh dyshimet e forta

Kosovë58 mins ago

Aksion masiv i Policisë në qendër të Prizrenit, 13 persona nën pranga

Sport1 hour ago

Dardanet shprehen optimiste të matura për ndeshjen kundër Turqisë

Kosovë1 hour ago

Rexhep Selimi luan dhe tallet me Ramush Haradinajn dhe kandidaturën për president: S’po zgjedhim komandant

Lajme1 hour ago

Bullgaria e bllokon marrëveshjen e Frontex-it dhe Shkupit për shkak të gjuhës maqedonase

Lajme1 hour ago

Çairi edhe me një post të rëndësishëm! Ja kush emërohet Zv/drejtor i Drejtorisë së të hyrave publike!

Lajme1 hour ago

ASH reagon për drejtorët: Ejupi i “përjetshëm”, dhëndri i Nevzat Bejtës dhe vëllezërit “gjenial” Besimi!

Sport1 hour ago

Arteta i del në mbrojtje Lenos, pas gabimit trashanik ndaj Rapid Vienna

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com