Connect with us

Kosovë

A po i fsheh IKSHPK-ja rezultatet e testeve PCR Covid-19 të laboratorëve privatë?

Publikuar

me

Veç 23 teste në ditë më shumë po publikohen nga IKSHPK tash kur teste PCR po bëjnë edhe laboratorët privatë.

Kjo krahasuar me kohën kur teste ka bërë veç Instituti, shkruan Gazeta Infokus.

Megjithatë, laboratori i Devollëve brenda dite mesatarisht ka kryer mbi 50 teste.

Këto të dhëna të cilat fillimisht laboratori në fjalë i kishte konsideruar si sekrete e bashkë me të as IKSHPK e as Ministria e Shëndetësisë nuk kishin pranuar t’i ndajnë me mediat, ato Infokusit ia ka dërguar Autoriteti Kosovar i Konkurrencës.

Nga kjo po i bije që me fillimin e punës së laboratorëve privat, IKSHPK ose ka ulur numrin e testeve që i kryen, ose po i fsheh ato, shkruan Gazeta Infokus.

Kjo pasi brenda 25 ditësh, kur teste bënte veç Instituti, ishin prezantuar 11 mijë e 405 teste.

E për 25 ditë, tash bashkë me laboratorët privat, IKSHPK ka publikuar 11 mijë e 970 teste, apo veç 565 teste më shumë.

Megjithatë, sipas Autoritetit Kosovar të Konkurrencës gjatë kësaj periudhe 25 ditore, veç Laboratori i Devollëve i ka bërë 1 mijë e 361 testime

Kësisoj, për 25 ditë, Instituti ose ka bërë 796 teste më pak se sa kohën pa privatë ose i ka fshehur ato.

Mirëpo, vet zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti, gjatë muajit gusht kishte treguar se edhe rezultatet e privatëve e edhe ato të Institutit publikohen nga ky i fundit.

E për këtë, ka 4 ditë që Gazeta inFokus ka provuar të marrë përgjigje edhe nga Instituti edhe nga Ministria e Shëndetësisë se a ka ulur numrin e testimeve Instituti apo po i fshehin ato, por që të njëjtit nuk kanë dhënë përgjigje deri në publikimin e këtij teksti.

loading...

Advertisement
Kosovë1 min ago

Rexhep Selimi luan dhe tallet me Ramush Haradinajn dhe kandidaturën për president: S’po zgjedhim komandant

Lajme2 mins ago

Bullgaria e bllokon marrëveshjen e Frontex-it dhe Shkupit për shkak të gjuhës maqedonase

Lajme5 mins ago

Çairi edhe me një post të rëndësishëm! Ja kush emërohet Zv/drejtor i Drejtorisë së të hyrave publike!

Lajme10 mins ago

ASH reagon për drejtorët: Ejupi i “përjetshëm”, dhëndri i Nevzat Bejtës dhe vëllezërit “gjenial” Besimi!

Sport12 mins ago

Arteta i del në mbrojtje Lenos, pas gabimit trashanik ndaj Rapid Vienna

Kosovë18 mins ago

Selimi: E pyeta Albinin çka po thoshte kur tha “ka kënduar si bilbil” për Thaçin

Lajme28 mins ago

Berisha kryqëzon Ramën për ‘procedurat’: Inceneratorët helmojnë, u dogjën para ndërtimit

Lajme31 mins ago

Nga java tjetër mund të kemi orë policore për disa qytete ku ka më shumë të infektuar?!

Lajme31 mins ago

Partia Demokratike skaulifikon figura të njohura, do habiteni me emrat që nuk janë më pjesë e listave

Lajme32 mins ago

Zaev beson se negociatat do të hapen këtë vit

Sport33 mins ago

Bashkimi demolon Pejën, merr biletën për gjysmëfinale

Kosovë34 mins ago

Abrashi rrëfen si u zbulua skandali i “avullimit” të dy milionë eurove nga Thesari

Religjion47 mins ago

Kur takohen feja dhe njerëzorja! (Muhamedi a.s. shembull)

Kosovë50 mins ago

Rexhep Selimi flet për natën “më të rrezikshme për Kosovën” të para tri viteve

Sport54 mins ago

Napoli mposhtet në shtëpi, Alkmaar merr fitore minimale

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com