Connect with us

Kosovë

Jeta Xharra thotë se këto janë 4 rrenat e kulluara në intervistën e Grenellit me Buzhalën

Publikuar

me

Ambasadori Richard Grenell ka dhënë një intervistë në njërën nga televizionet tona nacionale, përkatësisht në emisonin Pressing ku foli për disa nga çështjet në raportet Kosovë – SHBA, raporton Gazeta Online Veriu.info.

Kjo intervistë ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë e më gjerë.

Gazetarja Jeta Xharra ka reaguar ndaj kësaj interviste duke kujtuar sipas saj 4 gënjeshtra të kulluara.

Sipas Xharrës pse je amerikan e i fortë, nuk do të thotë që nuk të rrok krypometri – sipas saj e vërteta është më e fortë se të fortit.

Ky është postimi i plotë i Xharrës në facebook:

Fact check 1: Ekonomia e Kosoves, vendet e punes dje ikja e rinise nga Kosova nuk jane tu vujt prej qe u qit tarifa por per shkak te korrupcionit e padrejtesise qe ka mbizoteru ne Kosove deri tash. Verdikti: RRENE E KULLUAR

Factcheck 2: Kalimi i kerreve rentacar mes kosoves e serbise nuk jane tu pas problem per shkak te tarifes, por per shkak te pengesave ne tabela qe i ban Serbia, pra argument pa lidhje qr mbeti i pasfidum. Verdikti: RRENE E KULLUAR

Factcheck 3: Po VV e ka premtu qe ka me hjek tarifen PRESJE, DHE KA ME ZEVENDESU ME RECIPROCITET. Pra nuk o e vertete qe kur ka thane qe ka me hjek, ka rrejt – pe hjek edhe ka nis me hjek edhe per kete po urohet prej shume shteteve. Verdikti: RRENE

Factcheck 4: Grenell tha qe s’ka pa marreveshje per shkembim territoresh, por nuk tha qe kjo nuk egziston. Pra, kjo nuk e mohon informaten per te cilem Judah, Server, Joseph dhe Burns na kane kallxu! Verdikti: ME KOS

Pse je amerikan e i forte, nuk domethane qe nuk t’rrok #krypometri – e verteta o ma e forte se te fortit!

Fact check 1: Ekonomia e Kosoves, vendet e punes dhe ikja e rinise nga Kosova nuk jane tu vujt prej qe u qit tarifa por…

Gepostet von Jeta Xharra am Freitag, 27. März 2020

MË TË LEXUARAT