Connect with us

Bota

Boris Johnson nxori Britaninë nga BE’ja, i ati kërkon pasaportë franceze

Publikuar

me

Stanley Johnson, babai i kryeministrit britanik Boris Johnson ka kërkuar pasaportën franceze që të mund të vazhdojë të lëvizë normalisht në Bashkimin Evropian.

Ishte pikërisht i biri, ai që nxori mbretërinë nga unioni në janar. Motra e Boris Johnson, Rachel, botoi kohët e fundi një libër të titulluar “Rake’s Progress”.

Në këtë libër, ajo thotë se Stanley Johnson, një ish-eurodeputet, votoi për të qëndruar në BE, ndërsa kurrë nuk e fshehu qëndrimin kundër rolit të djalit të tij.

Ai aplikoi për një pasaportë franceze, pasi nëna e tij, Irene, gjyshja e Boris, lindi në Versajë. Kurse gjyshja e tij, jetoi për disa vite në Paris. Sipas tij, këto arsye mund të jenë të mjaftueshme që kërkesa e tij të pranohet.

Sunday Times shkruan se një tjetër arsye pse Stanley dëshiron të marrë një pasaportë franceze, mund të jetë dëshira që nipërit dhe mbesat e tij, në një të ardhme të punojnë dhe të jetojnë në BE, pas Brexit. Kryeministri britanik nuk ka folur ende për këtë çështje, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Advertisement

Translate Article

MË TË LEXUARAT