Connect with us

Tech & Auto

Vdes personi që krijoi komandën e preferuar të shqiptarëve “copy – paste”

Publikuar

me

Larry Tesler, një ikonë e hershme e kompjuterikes, ka vdekur në moshën 74-vjeçare.

Ai nisi të punonte në Silicon Valley në fillim të viteve të 60-a, në një kohë kur kompjuterët ishin të paqasshëm për shumicën e popullatës.

Falë inovacioneve të tij – që përfshinin komandat “cut” (shkëput), “copy” (kopjo) dhe “paste” (barte) – kompjuteri u bë më i thjeshtë për t’u mësuar e për t’u përdorur.

Komandat e tij u inkorporuan në softuerin e kompjuterit “Lisa” më 1983 dhe në Macintoshin që u lansua një vit më pas, shkruan BBC.

Tesler ishte lindur në Bronx të New Yorkut më 1945. Ai kishte studiuar në Stanford University në Kaliforni.

Pas diplomimit, ai specializoi në hartimin e ndërfaqes për përdorues – për të bërë më të përshtatshme për përdoruesit sistemet kompjuterike.

Ka punuar në shumë kompani të mëdha gjatë karrierës së tij, përfshirë Applen ku kaloi 17 vjet. Pas largimit nga Apple, Tesler hapi kompani të veten dhe punoi edhe për Amazonin e Yahoon.

Advertisement

REKLAMA
Kosovë3 hours ago

Ministri i Jashtëm i Italisë: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Sport4 hours ago

10 futbollistët e rinj që pritet ta “dominojnë” tregun e transferimeve gjatë verës

Kosovë4 hours ago

Kusari-Lila: LDK do ta kishte inicuar mocionin me ose pa Agim Veliun ministër

Kosovë4 hours ago

Flet infermieri shqiptar që shkoi të ndihmonte Italinë: Vijnë avionë me të infektuar, nuk numërohen

Kosovë4 hours ago

Sllovenia ndan 3 miliardë euro për të shpëtuar ekonominë e saj nga koronavirusi

Sport4 hours ago

Di Maria: Shpërtheva në lot, Real Madrid më ndaloi të luaja në finalen e Botërorit

Kosovë4 hours ago

Mbreti tajlandez mbyllet në karantinë me 20 femra

Kosovë5 hours ago

Matoshi: Andi Bushati, edhe një hajvan tjetër nga Tirana që lyp gjakderdhje në Prishtinë

Sport5 hours ago

Alarmon shefi i lojtarëve të Serie A: Sezoni mund të anulohet

Kosovë5 hours ago

Ferizaj pa makina dhe qytetarë rrugëve gjatë orarit të ndalim qarkullimit

Sport5 hours ago

Dërgoi 30 mjekë në Itali, Edi Rama mesazh të gjithë Evropës: Duhet të veprojmë si Milani i Sacchit

Kosovë5 hours ago

Trump: SHBA nuk do të paguajë për sigurinë e Harry dhe Meghan

Kosovë6 hours ago

Besonin se do t’i shëronte nga koronavirusi, 300 njerëz vdesin në Iran duke pirë metanol

Kosovë6 hours ago

Drejtori Ramadani tregon se a po testohen për koronavirus personat me ndikim pa pasur simptoma

Kosovë6 hours ago

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

MË TË LEXUARAT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com