Connect with us

Kosovë

Thaçi – Trumpit: Emërimi i Grenellit në krye të Inteligjencës, vendim i shkëlqyeshëm

Publikuar

me

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përshëndetur emërimin e Richard Grenell, shef të Inteligjencës Kombëtare amerikane.

Përmes një postimi në Twitter, Thaçi e ka cilësuar “të shkëlqyeshëm” vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, për ta emëruar Richard Grenellin, shef të Inteligjencës Kombëtare amerikane.

Kreu i shtetit të Kosovës, i cili ka bashkëpunuar për disa javë me Grenellin në dialogun Kosovë-Serbi, ka lavdëruar ambasadorin e SHBA-ve në Berlin për punën që ka bërë në raport me dialogun ndërmjet dy vendeve.

“Një zgjedhje e shkëlqyeshme nga Donald Trump për ta emëruar Richard Grenellin si ushtrues detyre të Shefit të Inteligjencës Kombëtare. Ambasadori Grenell ka bërë një punë të jashtëzakonshme si i Dërguar Special për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Rick, ju uroj suksese të mëdha në misionin tuaj të ri për ta mbajtur sa më të sigurt ShBA-në dhe botën”, ka shkruar Thaçi.

Ndryshe, presidenti amerikan Donald Trump, sot ka njoftuar për emërimin e Richard Grenell në detyrën e re.

“Jam shumë i kënaqur të njoftoj se Ambasadori shumë i respektuar i yni në Gjermani, Richard Grenell do të emërohet Ushtrues Detyre i Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare. Rick ka përfaqësuar vendin tonë jashtëzakonisht mirë dhe mezi prej të punoj me të”, ka shkruar Trump.

Advertisement

REKLAMA
Kosovë3 hours ago

Ministri i Jashtëm i Italisë: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Sport3 hours ago

10 futbollistët e rinj që pritet ta “dominojnë” tregun e transferimeve gjatë verës

Kosovë3 hours ago

Kusari-Lila: LDK do ta kishte inicuar mocionin me ose pa Agim Veliun ministër

Kosovë4 hours ago

Flet infermieri shqiptar që shkoi të ndihmonte Italinë: Vijnë avionë me të infektuar, nuk numërohen

Kosovë4 hours ago

Sllovenia ndan 3 miliardë euro për të shpëtuar ekonominë e saj nga koronavirusi

Sport4 hours ago

Di Maria: Shpërtheva në lot, Real Madrid më ndaloi të luaja në finalen e Botërorit

Kosovë4 hours ago

Mbreti tajlandez mbyllet në karantinë me 20 femra

Kosovë4 hours ago

Matoshi: Andi Bushati, edhe një hajvan tjetër nga Tirana që lyp gjakderdhje në Prishtinë

Sport5 hours ago

Alarmon shefi i lojtarëve të Serie A: Sezoni mund të anulohet

Kosovë5 hours ago

Ferizaj pa makina dhe qytetarë rrugëve gjatë orarit të ndalim qarkullimit

Sport5 hours ago

Dërgoi 30 mjekë në Itali, Edi Rama mesazh të gjithë Evropës: Duhet të veprojmë si Milani i Sacchit

Kosovë5 hours ago

Trump: SHBA nuk do të paguajë për sigurinë e Harry dhe Meghan

Kosovë5 hours ago

Besonin se do t’i shëronte nga koronavirusi, 300 njerëz vdesin në Iran duke pirë metanol

Kosovë6 hours ago

Drejtori Ramadani tregon se a po testohen për koronavirus personat me ndikim pa pasur simptoma

Kosovë6 hours ago

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

MË TË LEXUARAT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com