Connect with us

Kosovë

Thaçi e Kurti do të jenë pjesë e konferencës së Mynihut

Publikuar

me

Presidenti Hashim Thaçi do të jetë pjesë e Konferencës së Sigurisë së Mynihut.

Në këtë ngjarje do të jetë edhe kryeministri Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq.

Një numër i paparë i vendimmarrësve ndërkombëtarë të rangut të lartë pritet të marrin pjesë në Mynih për Konferencën e Sigurisë së Mynihut 2020, përfshirë krerët e shteteve dhe qeverive, dhe ministrat e mbrojtjes dhe të punëve të jashtme.

Një gjë e tillë konfirmohet edhe në faqen zyrtare të “Munich Security Conference 2020” , përcjell Periskopi.

Disa nga pjesëmarrësit në këtë konferencë janë:

Hulusi Akar, Minister of Defense of Turkey
Ilham Aliyev, President of Azerbaijan
David Beasley, Executive Director of the United Nations Ëorld Food Programme
Fatou Bensouda, Chief Prosecutor at the International Criminal Court
Mark Esper, United States Secretary of Defense
Mohammad Ashraf Ghani, President of Afghanistan
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the Ëorld Health Organisation
Thomas Greminger, Secretary General of the Organization for Security and Cooperation in Europe
José Ángel Gurría, Secretary General of the OECD
Mohammed Al-Hadhrami, Foreign Minister of Yemen
Mohamed Ali Al-Hakim, Foreign Minister of Iraq
Ng Eng Hen, Minister for Defence of Singapore
Subrahmanyam Jaishankar, Minister of Foreign Affairs of the Republic of India
Annegret Kramp-Karrenbauer, Federal Minister of Defense of Germany
Sebastian Kurz, Chancellor of Austria
Sergey Lavrov, Foreign Minister of Russia
Heiko Maas, Federal Minister of Foreign Affairs of Germany
Emmanuel Macron, President of France
Gitanas Nauseda, President of Lithuania
Nancy Pelosi, Speaker of the United States House of Representatives
Mike Pompeo, United States Secretary of State
Mark Rutte, Prime Minister of the Netherlands
Harjit Sajjan, Minister of National Defence of Canada
Ëolfgang Schäuble, President of the German Bundestag
Frank-Ëalter Steinmeier, Federal President of Germany
Jürgen Stock, Secretary General of Interpol
Jens Stoltenberg, NATO Secretary General
Hashim Thaçi, President of the Republic of Kosovo
Justin Trudeau, Prime Minister of Canada
Ëang Yi, Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China
Mohammed Javad Zarif, Minister of Foreign Affairs of Iran
Mark Zuckerberg, CEO of Facebook

 

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com