Connect with us

Lajme

Stoltenberg me porosi, Neni 5 do të jetë i detyrueshëm për Maqedoninë e Veriut

Publikuar

me

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stolltenberg, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve – a e vendos në rrezik nenin pesë të Deklaratës së NATO-së për mbrojtje kolektive, mos-miratimi i ligjit të ri për mbrojtje, rikujtoi se Maqedonia e veriut gjithsesi është e obliguar ta respektojë.

Neni pesë i Deklaratës së NATO-së është një nga shtyllat më kryesore të Aleancës. Ai parasheh se sulmi ndaj një vendi anëtarë vlerësohet si sulm ndaj gjithë vendeve tjera anëtare. “Neni 5 për mbrojtje kolektive do të jetë detyrim që del nga Marrëveshja sa të bëhet Maqedonia e Veriut anëtare e plotfuqishme. Ne e nënshkruam Protokollin aderues dhe pasi që të gjithë aleatët e NATO-së ta ratifikojnë, Deklarata do të zbatohet edhe ndaj RMV-së, ndërsa neni 5 do të jetë detyrim”, deklaroi Jens Stolltenberg, sekretar i përgjithshëm i NATO-s.

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com