Connect with us

Kosovë

Qeveria hesht për marrëveshjet e arritura në mes Kosovës dhe Serbisë në Mynih

Publikuar

me

Sot në Mynih është nënshkruar marrëveshja për hekurudhat dhe ajo për autostradën që do të t’i lidhin Prishtinën dhe Beogradin.

Nënshkrimi I këtyre marrëveshjeve është bërë me ndërmjetësimin Richard Grenell,   të dërguarit të Presidentit Donald Trump dhe në praninë e dy presidentëve të vendeve përkatëse, atij serb Aleksandar Vuçiq dhe atij të Kosovës Hashim Thaçi. I pranishëm ishte edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett.

Mirëpo në  gjithë këto zhvillime nuk është përfshirë fare qeveria e re e drejtuar nga Albin Kurti. Në Mynih janë duke negociuar vetëm dy zyrtarë të Ministrisë së Infrastrukturës, Xhemë Veseli dhe Ramë Qupeva të shoqëruar nga presidenti i vendit.

Edhe përkundër faktit se qysh nga dje është ditur se do të nënshkruhej një marrëveshje e tillë për hekurudha e autostradë, nga qeveria Kurti në Prishtinë ende nuk është bërë asnjë reagim.

Përveç anëtarit të kryesisë së LDK-së Skënder Hyseni I cili e ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes, nga kjo parti nuk ka pasur reagime të tjera deri më tani. /Periskopi/

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com