Connect with us

Kosovë

Qeveria hesht për marrëveshjet e arritura në mes Kosovës dhe Serbisë në Mynih

Publikuar

me

Sot në Mynih është nënshkruar marrëveshja për hekurudhat dhe ajo për autostradën që do të t’i lidhin Prishtinën dhe Beogradin.

Nënshkrimi I këtyre marrëveshjeve është bërë me ndërmjetësimin Richard Grenell,   të dërguarit të Presidentit Donald Trump dhe në praninë e dy presidentëve të vendeve përkatëse, atij serb Aleksandar Vuçiq dhe atij të Kosovës Hashim Thaçi. I pranishëm ishte edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett.

Mirëpo në  gjithë këto zhvillime nuk është përfshirë fare qeveria e re e drejtuar nga Albin Kurti. Në Mynih janë duke negociuar vetëm dy zyrtarë të Ministrisë së Infrastrukturës, Xhemë Veseli dhe Ramë Qupeva të shoqëruar nga presidenti i vendit.

Edhe përkundër faktit se qysh nga dje është ditur se do të nënshkruhej një marrëveshje e tillë për hekurudha e autostradë, nga qeveria Kurti në Prishtinë ende nuk është bërë asnjë reagim.

Përveç anëtarit të kryesisë së LDK-së Skënder Hyseni I cili e ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes, nga kjo parti nuk ka pasur reagime të tjera deri më tani. /Periskopi/

Sport10 mins ago

RB Leipzig mund të jetë krenar për performancën e tij dhe të trishtohet nga klauzola në kontratë

Kosovë11 mins ago

Haxhiu kërkon nga deputetët që ta votojnë Projektligjin për luftimin e COVID-19

Lajme25 mins ago

ASH-AAA ia bëjnë të qartë Bashkimit Demokratik: Nuk zhvillojmë negociata për qeveri, do ta votojmë Naser Ziberin për kryeministër (VIDEO)

Kosovë27 mins ago

Qeveria merr vendim t’i hapë kufijtë me vendet fqinjë pavarësisht situatës me COVID-19

Sport32 mins ago

Liverpool ende nuk ka bërë ofertë zyrtare për Thiagon

Kosovë43 mins ago

KEDS po investon afër 1 milion euro në Pejë

Lajme52 mins ago

“Turp, kemi ecur 7 km në këmbë për të marrë ujë”, rrëfimi nga Kakavija

Kosovë59 mins ago

Vjollca Shala emërohet U.D. e Kryeshefit Ekzekutiv të Postës

Sport1 hour ago

Barcelona nis kërkimet për trajner të ri – presion maksimal mbi Setien para ndeshjes ndaj Bayern

Kosovë1 hour ago

OVL e UÇK-së kërkon nga Kuvendi ndryshimin e Ligjit për Specialen

Lajme1 hour ago

3163 raste aktive me COVID-19, 141 raste të reja

Kosovë2 hours ago

Zëvëndesi i Zemajt organizon festë për nder të 25-vjetorit të martesës në kohë pandemie

Sport2 hours ago

Ende nuk dihet se kur mund të fillojë ndërtimi i stadiumit nacional të Kosovës

Religjion2 hours ago

Erdogan komenton përplasjet me Greqinë: ç’kërkon Franca aty ku nuk zotëron det!

Lajme2 hours ago

Bashkimi Demokratik: Sela e Gashi me vrap tek Zaevi, harruan zotimet e Platformës Politike

MË TË LEXUARAT