Connect with us

Sport

Inter fiton betejën e parë ligjore me ekipin e Beckham

Publikuar

me

Simbolet e klubit dolën në shtator 2018 kur Inter Miami CF zbuloi ekskluzivitetin e tyre, duke përfshirë një emër dhe logo që ishin shumë të ngjashme me ato të gjigantëve historikë të Serie A.

Ky u bë një problem serioz sepse Inter kishte paraqitur një kërkesë për markë tregtare pranë Zyrës së Patentave dhe Markave të Tregut në 2014 për të marrë të drejta ekskluzive tregtare për termin ‘Inter’, transmeton lajmi.net.

Beckham ka një interes prej 10 përqind  në Inter Miami CF dhe ata do të luajnë lojën e tyre të parë në MLS muajin e ardhshëm.

Pasi që Major League Soccer është një strukturë me një entitet të vetëm, ku skuadrat dhe kontratat e lojtarëve janë pronë qendrore e ligës, Interi është në betejë ligjore me MLS sesa konkretisht Inter Miami.

Aktgjykimi i parë erdhi në ditën e djeshme.”

Juristët e MLS kishin sugjeruar se kishte shumë klube në të gjithë botën që përdorin Interin në emrin e tyre, por kjo nuk e plotësoi barrën e saj për të treguar “MLS ka një pronësi të vlefshme, ose pronësi, të drejtë në emrin Inter”, shpjegoi law.com.

Është hapi i parë, por tashmë një fitore e rëndësishme për Nerazzurrët, të cilët po përpiqen të zgjerojnë fanatikën e tyre në Amerikën e Veriut. /Lajmi.net/

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com