Connect with us

Kosovë

Haradinaj për Abdixhikun: Mendoj se ministri i ri është treguar pak euforik

Publikuar

me

Deputeti i AAK’së, Daut Haradinaj, ka thënë se Ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, është treguar euforik në dekalratën e tij për ndërtimin e Autostradës në Anamoravë, prej të cilës anë ai ka origjinën.

“Autostrada e Anamoravës do të bëhet dhe pikë. Brenda këtij mandati qeverisës. Është pika e parë infrastrukturore e programit të qeverisë së re. Por do të bëhet sipas ligjeve në fuqi. Sipas Buxhetit 2020! Me ligj dhe mirë. Dhe jo vetëm autostrada për Anamoravën. Sot takova zyrtarët e Bankës Botërore. U dakorduam të përshpejtojmë marrëveshjen për kredi që kishte mbetur në harresë. 60 milionë euro investime në ujëra për ndërtimin e digave në regjionin e Gjilanit dhe kështu adresimin e problemit të thatësisë njëherë e mirë”, kishte shkruar ky i fundit në Facebook pak kohë pasi mori pozitën.

Haradinaj thotë se Ministri është pak më i ri në moshë dhe është treguar euforik.

“Mendoj se Ministri i ri është treguar pak euforik”, ka thënë Haradinaj në T7.

“E kuptojmë rëndësinë e autostradës së Anamoravës. Ajo e lidhë Kosovën me Luginën e Preshevës dhe e ka rëndësinë e madhe. Ne kemi investuar në të gjitha pjesët e vendit. Si në Shalë, Drenicë, Anamoravë, Llap etj…”

Por tutje ai ka thënë se Autostrada e Dukagjinit nuk duhet të ndalet tani.

“Nëse ata kanë vërejtur në menaxhim probleme, ata tash e kanë vetë në dorë dhe mund ta ndërrojnë atë nëse dëshirojnë, por nuk mund të mos investojnë në atë pjesë. Numri i banorëve është i madh atë pjesë, si dhe janë taksapaguesit më të mëdhenj. Këtë temë do ta trajtojmë. Si taksapagues kemi të drejtë të kërkojmë të drejtat tona”, ka shtuar ai.

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com