Connect with us

Tech & Auto

Hakerët iranianë ende shënjestrojnë universitete perëndimore

Publikuar

me

Hakerët iranianë, të përkrahur nga qeveria, kanë shënjestruar universitete në Evropë, në Shtetet e Bashkuara dhe Australi në muajt e fundit, ka thënë kompania, PricewaterhouseCoopers, sipas transmetuesit holandez, NOS.

Hakerët kanë tentuar të vjedhin literaturë akademike dhe materiale për ligjërim.

Aty nuk është përmendur nëse kanë qenë të suksesshme përpjekjet për të fituar qasje në kompjuterët e tre universiteteve holandeze dhe një institucioni tjetër të lartë.

Një vit më parë, Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar nëntë shtetas iranianë për përfshirjen e tyre të supozuar në një skemë të gjerë të hakimit dhe vjedhjes së pronës intelektuale.

Departamenti amerikan i Thesarit po ashtu ka sanksionuar 10 individë dhe një kompani iraniane, për hakim të qindra universiteteve në emër të Gardës Revolucionare Islamike.

Teherani kundërshton akuzat, duke i cilësuar të rreme.

“Ne mund ta shohim nga infrastruktura që përdorin se grupi i njëjtë i sulmuesve është ende aktiv”, është cituar të ketë thënë Gerwin Naber nga PricewaterhouseCoopers.

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com