Connect with us

Kosovë

Eliot Engel: Marrëveshja Kosovë-Serbi duhet t’i përfshijë të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Publikuar

me

Eliot Engel, kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, beson se marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve Beograd-Prishtinë duhet të përfshijë të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Këtë deklaratë, Engel e ka bërë në një letër drejtuar kryetarit të Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi duke e ftuar atë të vizitojë Uashningtonin për të diskutuar rreth kësaj çëështje.

“Megjithëse e ardhmja e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës mbetet e paqartë, është e domosdoshme që çdo marrëveshje përfundimtare duhet të marrë parasysh edhe të drejtat e shqiptarëve dhe perspektivën për zhvillim ekonomik në Luginën e Preshevës”, ka thënë Engel.

Ndërkohë, Arifi ka thënë se do t’i përgjigjet ftesës së Engelit dhe do të diskutojë në Uashnington për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën. 

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com