Connect with us

Kosovë

Eksperti kinez tregon se kur do të marrë fund epidemia e koronavirusit

Publikuar

me

Një këshilltar i lartë shëndetësor në qeverinë kineze ka thënë se epidemia e rrezikshme mund të përfundojë në muajin prill.

Gjatë një interviste për agjencinë “Reuters”, Zhong Nanshan, epidemiolog 83-vjeçar, i cili ishte bërë i famshëm gjatë luftimit të virusit SARS në vitin 2003, derdhi lotë për mjekut Li Ëenliang, i cili vdiq javën e kaluar pasi ishte kundërshtuar nga autoritetet për shkak të paralajmërimit për një virus të ri.

Megjithatë, Zhong ishte optimist që përhapja e koronavirusit do të ngadalësohet së shpejti. Numri i rasteve të infektimeve të reja tashmë ka filluar të bjerë në disa rajone, shkruan “Reuters”.

Ai tha se koronavirusi do ta arrijë kulmin në mes ose në fund të shkurtit, ndërsa më pas do të pasojë rënia e numrit të rasteve. Këtë vlerësim mjeku i njohur e bëri duke u bazuar në modelimin matematikor, ngjarjet e fundit dhe masat e marra nga qeveria.

“Unë shpresoj se kjo epidemi do të përfundojë kah prilli”, tha ai në një spital ku po trajtohen 11 pacientë nga koronavirusi.

Ai shtoi: “Nuk e dimë pse virusi është kaq ngjitës, prandaj ky është një problem i madh, duke shtuar se rënia e numrit të rasteve të reja është një lajm i mirë për Kinën.

Ndryshe, më shumë se 1 mijë persona kanë vdekur dhe mbi 40 mijë të tjerë janë infektuar nga koronavirusi. Këto shifra pritet të rriten ditëve në vijim.

 

Advertisement
Sport11 mins ago

Deklaratë e FIBA-s në lidhje me ndeshjet e nëntorit 2020 dhe shkurtit 2021

Lajme13 mins ago

Një kumanovar për pak do të paguante 10 mijë euro, duke menduar se i shpëton vajzën dhe dhëndrin nga burgu

Kosovë13 mins ago

Vetëvendosje kërkon sërish votat e PDK-së për rrëzimin e qeverisë Hoti

Lajme15 mins ago

Dokumentet e CIA, Mehdi Elezi i shkruan Hasan Dostit: Aqif dhe Mustafa Lleshi na futën në kurth, ja si na dorëzuan te jugosllavët në 1948-ën

Kosovë31 mins ago

Izraeli shënon Vitin e Ri Hebre nën masën e izolimit mbarëkombëtar

Sport34 mins ago

FFK e gatshme bashkë me klubet, pritet vendimi i Qeverisë – sot ndeshja testuese

Lajme41 mins ago

Hoti, me “shpatulla pas muri” për Marrëveshjen e Uashingtonit: Si e pranove “mini Shengenin”?

Kosovë47 mins ago

Bashkimi Evropian tregon nëse kanë caktuar afat kohor për dialogun Kosovë – Serbi

Lajme56 mins ago

Shqipëri: Rezultojnë katër mësues pozitivë me COVID-19, pritet mbyllja e shkollave

Kosovë1 hour ago

A po i fsheh IKSHPK-ja rezultatet e testeve PCR Covid-19 të laboratorëve privatë?

Kosovë1 hour ago

Bekë Berisha tregon se si lahej në dri në temperatura minus: E bëja për ta thy rekordin

Lajme1 hour ago

Propozimet për zv/ministrat do të dorëzohen sot ne Kuvend

Lajme2 hours ago

​Lushtaku mbledh një pjesë të bashkëluftëtarëve, kujtojnë kohët që sollën lirinë

Kosovë2 hours ago

Polemika në Kuvend për fillimin e vitit shkollor, opozita kritikon

Lajme2 hours ago

Antarësimi në BE, Presidenti: Shqipëria s’do të sakrifikojë as për kokën e Metës e as Ramës

loading...

MË TË LEXUARAT