Connect with us

Kosovë

A do t’ju ulen pagat edhe gjyqtarëve me vendimin e Kurtit

Publikuar

me

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti sot në mbledhjen e qeverisë pritet ta shfuqizojë vendimin e Haradinajt për rritjen e pagave prej 100%.

Por, a pritet kjo të ketë implikime edhe tek gjyqtarët?

Ligji për Gjykatat, në nenin 35, thuhet qartë se kryetari i gjykatës supreme nuk guxon të ketë pagë më të ulët se kryeministri, ndërsa gjyqtarët sa 90 për qind e pagës së kryetarit të gjykatës.

Sipas këtij ligji, pagat e gjyqtarëve do të kthehen siç kanë qenë para vendimit të Haradinajt për rritje të pagave.

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com