Connect with us

Kosovë

10 këshilla për t’u mbrojtur nga Koronavirusi

Publikuar

me

Mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga koronavirusi është duke u kujdesur për higjienën personale.

Ja 10 këshilla për t’u mbrojtur nga koronavirusi nga njohësi i mediave Lutfi Dervshi i cili duke i përmendur ato ka përdorur ironi .

 1. Lani duart…, por jo si Ponc Pilati!
  2. Mosh pështyni… edhe kur keni përballë njerëz që e meritojnë!
  3. Përdorni maska.., edhe pse rreziku që sërish do t’u njohin mbetet i lartë!
  4. Mbajini njerëzit larg dhe kafshët afër.
  5. Kafshët nuk përhapin as virusin dhe as fakenews për virusin.
  6. Nëse jeni me temperaturë mos i bini nga Kina, por telefononi 127
  7. Nëse keni në shtëpi produkte “made in china”- pastrojini mirë, me këtë rast mund të pastroni nga pluhuri edhe librat.
  8. Kur të bëheni gati për të teshtirë kujtoni se nuk është krim të mbash shami në xhep!
  9. Kujdes nga lajmet në televizor- virusi mund të merret edhe kur i dëgjon dhe i sheh pa dashje “lajmet”.
  10. Mbajini sa më larg plehrat- “plehrat” e kuptuat besoj 🙂

 

Advertisement

REKLAMA
Kosovë4 hours ago

Ministri i Jashtëm i Italisë: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Sport4 hours ago

10 futbollistët e rinj që pritet ta “dominojnë” tregun e transferimeve gjatë verës

Kosovë4 hours ago

Kusari-Lila: LDK do ta kishte inicuar mocionin me ose pa Agim Veliun ministër

Kosovë5 hours ago

Flet infermieri shqiptar që shkoi të ndihmonte Italinë: Vijnë avionë me të infektuar, nuk numërohen

Kosovë5 hours ago

Sllovenia ndan 3 miliardë euro për të shpëtuar ekonominë e saj nga koronavirusi

Sport5 hours ago

Di Maria: Shpërtheva në lot, Real Madrid më ndaloi të luaja në finalen e Botërorit

Kosovë5 hours ago

Mbreti tajlandez mbyllet në karantinë me 20 femra

Kosovë5 hours ago

Matoshi: Andi Bushati, edhe një hajvan tjetër nga Tirana që lyp gjakderdhje në Prishtinë

Sport6 hours ago

Alarmon shefi i lojtarëve të Serie A: Sezoni mund të anulohet

Kosovë6 hours ago

Ferizaj pa makina dhe qytetarë rrugëve gjatë orarit të ndalim qarkullimit

Sport6 hours ago

Dërgoi 30 mjekë në Itali, Edi Rama mesazh të gjithë Evropës: Duhet të veprojmë si Milani i Sacchit

Kosovë6 hours ago

Trump: SHBA nuk do të paguajë për sigurinë e Harry dhe Meghan

Kosovë6 hours ago

Besonin se do t’i shëronte nga koronavirusi, 300 njerëz vdesin në Iran duke pirë metanol

Kosovë6 hours ago

Drejtori Ramadani tregon se a po testohen për koronavirus personat me ndikim pa pasur simptoma

Kosovë7 hours ago

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

MË TË LEXUARAT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com