Connect with us

Kosovë

​KFOR-i mbështet dialogun Kosovë-Serbi

Publikuar

me

Komandanti i KFOR-it gjeneral major Michele Risi u takua sot me ministrin italian të Punëve të Jashtme Luigi Di Maio, të cilën e ka informuar për situatën e përgjithshme në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor, në veçanti duke u përqendruar në sigurinë dhe aspektet socio-ekonomike.

Gjeneral Risi theksoi përkushtimin e KFOR-it për të garantuar një mjedis të qetë e të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjithë qytetarët e Kosovës, duke mbështetur dialogun e sponsorizuar nga BE ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Në përfundim të vizitës, ambasadori Di Maio u takua me ushtarët italianë të KFOR-it dhe shprehu vlerësimin e tij të thellë për rolin e gjatë të luajtur nga NATO dhe kontingjenti italian në mbështetje të paqes dhe stabilitetit në rajon.

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com