Connect with us

Sport

Euro 2020: Ja lista përfundimtare me 20 ekipet e kualifikuara

Publikuar

me

Më përfundimin e ndeshjeve të sotme ka marrë fund edhe faza eliminatore për Euro 2020. Tani janë kompletuar 20 ekipet që kanë siguruar biletën nga faza eliminatore. Pra, nga 10 grupe janë kualifikuara dy të parat e çdo grupi.

Lista e plotë me 20 ekipet e kualifikuara për në Euro 2020:

🇧🇪 Belgjika
🇮🇹 Italia
🇵🇱 Polonia
🇷🇺 Rusia
🇪🇸 Spanja
🇺🇦 Ukraina
🇹🇷 Turqia
🇫🇷 Franca
🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧 󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Anglia
🇨🇿 Republika Çeke
🇫🇮 Finlanda
🇸🇪 Suedia
🇩🇪 Gjermania
🇳🇱 Holanda
🇦🇹 Austria
🇭🇷 Kroacia
🇵🇹 Portugalia
🇩🇰 Danimarka
🇨🇭 Zvicra
🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Uellsi

4 biletat e fundit do të përcaktohen nga faza finale e Ligës së Kombeve, e cila do të luhet në fund të marsit. Aty bën pjesë edhe Kosova, ku fillimisht do të përballet në gjysmëfinale me Maqëdoninë e Veriut dhe nëse shkon në finale do të ketë përballë fituesin e çiftit Gjeorgji-Bjellorusi. /CNA.al

ZGJEDHJET PARLAMENTARE

MË TË LEXUARAT